Kształcenie uczniów powracających z zagranicy oraz cudzoziemców. Część I

Niemal w każdej szkole uczą się dziś uczniowie przybywający z zagranicy, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw, często też dzieci i młodzież niebędące obywatelami polskimi. Kształcenie takiego ucznia wymaga odpowiedniego przygotowania , a niekiedy zmian organizacyjnych już na etapie planowanego przyjęcia do szkoły. Jest to jeszcze bardziej skomplikowane w sytuacji, gdy np. uczeń nie posługuje się językiem polskim lub odmienny system edukacji w jego państwie nie koreluje z okresem nauki lub zakresem treści programowych realizowanych w polskiej szkole. W tym numerze przedstawiamy ogólne zasady przyjmowania cudzoziemców do szkół oraz kryteria, na podstawie których dyrektor kwalifikuje ucznia do odpowiedniej klasy lub na odpowiedni semestr.