Wycieczki i zielone szkoły - w teorii i praktyce

Projekt rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki przewiduje liczne ważne zmiany w organizacji wycieczek szkolnych. Zmiany i propozycje mają zarówno charakter dostosowujący regulacje do nowej struktury szkół oraz wprowadzają nowe, merytoryczne rozwiązania, jak np. to, że kierownikiem wycieczki będzie mógł być tylko pracownik pedagogiczny placówki. Projekt z 4 stycznia 2018 r. jest w trakcie opiniowania organów. Jednak, nie zmienia to faktu, że już zaraz uczniowie wyruszą na szkole wycieczki i wyjazdy - póki co, organizowane jeszcze na starych zasadach. Jakie planowa są zmiany oraz jakie wątpliwości mają szkoły z dotychczasowymi przepisami, opisujemy w tym artykule.