Zamówienia publiczne w szkole - wydatkowanie środków publicznych

Zamówienia publiczne dotyczą każdej placówki oświatowej. To wiele przepisów, które trzeba dokładnie przeanalizować. Przede wszystkim, dla ustalenia zakresu obowiązków dyrektora szkoły, w zakresie sposobu wydatkowania środków finansowych, niezbędne jest prawidłowe ustalenie statusu prawnego jednostki przez niego zarządzanej. Również dla oceny czy do wydatkowania danych środków mają zastosowanie zasady opisane w ustawie Prawo zamówień publicznych, niezwykle istotne znaczenie ma prawidłowa interpretacja samego pojęcia zamówienia publicznego. Aby prawidłowo zarządzać placówką warto przeanalizować czym jest zamówienie publiczne i kiedy możemy o nim mówić. Autor opisuje, kiedy w placówce oświatowej należy stosować ustawę Prawo zamówień publicznych oraz jak robić to zgodnie z przepisami.

Trzynastka za 2018 rok w praktyce - 15 błędów przy wypłacie

W poprzedniej aktualizacji - lutowej, Nr 152 pisaliśmy na temat zasad obliczania i wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego (artykuł „Trzynastka za 2018 rok w praktyce - 30 przykładowych sytuacji, zasady wypłaty, obliczanie wysokości”). Czas na wypłatę mija 31 marca. Pracownicy, którzy nie otrzymali trzynastki, a uważają, że się im należy mogą żądać od dyrektora szkoły jej wypłaty. Ci, którzy otrzymali to świadczenie mogą zaś kwestionować jego wysokość. Podpowiadamy, czy na pewno trzynastki zostały (nie)wypłacone zgodnie z przepisami!

Przegląd szkoły po zimie - czy obowiązkowy

Czy dyrektor ma obowiązek przeprowadzić przegląd szkoły po zimie? Czy może sam zdecydować, czy go przeprowadzać, czy też nie? Jakie przepisy regulują tą kwestię? Ekspert rozwiewa te wątpliwości.

Przegląd szkoły po zimie - 10 kroków postępowania

W okresie wczesnej wiosny, tzn. marcu należy przeprowadzić w szkole przegląd po zimie. Wiele urządzeń pod wpływem śniegu, lodu, mrozu mogło ulec zniszczeniu - dotyczy to zarówno placu zabaw, jak i okien, dachu szkoły, gzymsów, wentylatorów, podjazdów. Niedopełnieni obowiązku kontroli i narażenie uczniów czy pracowników szkoły na niebezpieczeństwo może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami, więc nie warto ryzykować. Przedstawiamy konkretne zadania do wykonania oraz listę kontrolną.

Prace uczniów - zasady przechowywania, udostępniania i wglądu

Przepisy wprost nie regulują kwestii długości przechowywania prac uczniów. Pojawia się w związku z tym wiele wątpliwości – jak długo je przechowywać, czy nauczyciel musi przechowywać wszystkie kartkówki, czy jedynie te najważniejsze, zapowiedziane sprawdziany? Czy wystarczy odłożyć prace na dany semestr, a może miesiąc, bo po tym czasie i tak nikt nie wraca do wystawionej oceny. Oraz kolejny problem – czy wszystkie prace powinno się udostępniać do wglądu i komu?

Listy do redakcji

Poznaj odpowiedzi na pytania i wątpliwości dyrektorów!

Dyrektor a rada rodziców - zasady współpracy

W każdej szkole najważniejsza jest dobra współpraca między jej organami oraz między organami a dyrektorem, czy uczniami i rodzicami. Szczególnie zasady współpracy z rodzicami przysparzają wielu pytań – co można a czego nie można zlecić radzie rodziców, jak podzielić zadania dotyczące organizacji wycieczek, sprawowania bezpieczeństwa czy nadzoru nad placówką, czy rada rodziców może w ramach nadzoru przeprowadzać np. ankiety wśród uczniów i nauczycieli? To bardzo ważne kwestie, a właściwe ich unormowanie da jasny i spójny podział zadań.