Planowanie zamówień publicznych w placówkach oświatowych

Planowanie to proces, który służy osiągnięciu celu, nie tylko poprzez jego właściwe zdefiniowanie, ale także poprzez wskazanie konkretnych działań, które trzeba podjąć w określonych ramach czasowych, w sposób który umożliwia ich najkorzystniejszą realizację. W zamówieniach publicznych, planowanie pozwala na racjonalne zarządzanie posiadanymi zasobami, efektywne wydatkowanie środków publicznych. Określenie potrzeb zamawiającego poprzez wskazanie jego zapotrzebowania na realizację określonych dostaw, usług czy robót budowlanych w ustalonej  perspektywie czasowej, to pierwszy krok umożliwiający osiągnięcie zamierzonego celu. Jakie są pozostałe czynności – opisujemy w tym artykule!

Organizacja wycieczki i zielonej szkoła - 15 problemów z rozwiązaniami

Zbliża się wiosna, a w raz z nią czas na szkole wycieczki, wyjścia i zielone szkoły. Nie ważne czy wycieczka będzie piesza, autokarowa, czy pociągowa; nie istotne też czy będzie dla jednej czy wielu kas – z tej samej bądź różnych szkół - każda z nich wymaga dokładnego prześledzenie przepisów, znajomości prawa, wypełnienia licznych obowiązków. Za bezpieczeństwo uczniów odpowiada dyrektor szkoły więc to on musi wszystko zweryfikować i przypilnować. Zbieramy najczęstsze problemy i pytania dyrektorów – odpowiedzi i porady eksperta pozwolą uniknąć licznych wątpliwości.

Listy do redakcji

Zapoznaj się z pytaniami Czytelników oraz poradami, odpowiedziami ekspertów oświatowych!

Arkusz organizacji w praktyce - 12 pytań z odpowiedziami

W poprzednim wydaniu aktualizacji – (Nr 154, Marzec) pisaliśmy na temat arkusza organizacji od strony teoretycznej – tekst zawierał procedurę opracowania i zatwierdzenia arkusza, wraz z terminami i obowiązkami poszczególnych organów. W tym numerze przedstawiamy tekst na temat arkusza w formie zebranych pytań i wątpliwości innych dyrektorów szkół. Eksperci oświatowi analizują i udzielają wyczerpujących odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące opracowania arkusza. Prześledzenie pomoże sprawnie i bezbłędnie przygotować dokument!