Uczeń pełnoletni w szkole -  10 problemowych sytuacji z rozwiązaniami

Uczeń pełnoletni w szkole dla dorosłych traktowany jest jak osoba pełnoletnia, sam o sobie decyduje - tu nie ma żadnych wątpliwości. Problem pojawia się gdy mamy do czynienia z uczniem pełnoletnim w szkole dla młodzieży. Czy traktować go jak dorosłego, z prawem głosu, możliwością usprawiedliwiania swojej nieobecności, opuszczania zajęć, samodzielnego wyrażania zgody na udział w wycieczce szkolnej, czy też – skoro jest w szkole dla młodzieży – obowiązują go ogólne przepisy, tak jak uczniów niepełnoletnich? Czy rodzice mają prawo wglądu do prac i ocen ucznia, który ukończył 18 lat? Ponieważ do redakcji napływa wiele pytań z tej tematyki – zbieramy je i analizujemy. Ten materiał będzie odpowiedzią na niejedno trudne pytanie.