Ocenianie uczniów: Współpraca nauczycieli z rodzicami

Zadaniem szkoły, na każdym etapie edukacyjnym, jest przede wszystkim nauczanie, pomoc w zdobywaniu wiedzy i wykształcenia. Jednak od szkoły oczekuje się również, że będzie pełnić funkcje wychowawcze. Aby to jednak było możliwe, musi istnieć współpraca pomiędzy szkołą a domem rodzinnym dziecka. Nauczyciele i rodzice powinni stanowić „wspólny front” w kwestiach związanych z wychowaniem i opieką nad dziećmi oraz zapewnianiu im bezpieczeństwa, we wspólnym dążeniu do tego, by polska szkoła była przyjazna, nowoczesna i bezpieczna. Dlatego też ważne jest, aby rodzice chcieli i mogli współpracować ze szkołą. Prawo oświatowe w Polsce daje rodzicom wiele możliwości uczestniczenia w życiu szkoły, aktywnego udziału w sprawach placówki. Jednak ścisła współpraca nauczycieli z rodzicami uczniów dotyczy głównie procedury oceniania i informowania rodziców o postępach dzieci. Obowiązek bieżącego informowania rodziców o ocenach i postępach dziecka wynika wprost z przepisów oświatowych. Szczególnie teraz, pod koniec roku szkolnego, gdzie wystawianie ocen prognozowanych i ostatecznych ma największe znaczenie warto przyjrzeć się zadaniom i obowiązkom każdej ze stron: nauczycieli i rodziców.