Rachunkowość jednostek oświatowych cz. I – podstawowe informacje

Rachunkowość najczęściej kojarzona jest z wprowadzaniem danych do ksiąg rachunkowych, czyli z księgowaniem. Natomiast rachunkowość obejmuje znacznie większy zakres czynności wykonywanych niekoniecznie tylko przez pracowników księgowości. Czynności te można zebrać w procesy zmierzające do powstania finalnego „produktu” jakim jest prezentacja stanu majątkowego danego podmiotu gospodarczego lub jednostki sektora publicznego. Prezentacja ta odbywa się przede wszystkim w postaci rocznego sprawozdania finansowego. W jednostkach sektora publicznego prowadzenie rachunkowości musi również umożliwić okresowe przedstawianie stopnia realizacji planów finansowych w zakresie dochodów i wydatków, do czego jednostki zobowiązuje ustawa o finansach publicznych i przepisy wykonawcze do tej ustawy. Prezentacja ta odbywa się z wykorzystaniem sprawozdań budżetowych, skonstruowanych odpowiednio do zakresu danych oraz formy organizacyjno-prawnej jednostki je sporządzającej.