Zmiana adresu ucznia - jak zaktualizować dokumentację nauczania

W jaki sposób aktualizować wpisy w księdze ewidencji, gdy uczeń zmienił adres?

Zamknięcie ksiąg rachunkowych - ważne wskazówki

Na dzień kończący rok obrotowy każda jednostka zobowiązana jest zamknąć księgi rachunkowe. Związane są z tym pewne obowiązki nałożone przede wszystkim na pracowników księgowości. Jakie dokładnie są to zadania i na co zwrócić szczególną uwagę, by niczego nie przeoczyć opisuje nasz ekspert oświatowy, wieloletni księgowy. Artykuł zawiera wiele praktycznych przykładów, co ułatwi wykonanie tego zadania.

Ważność oceny pracy w konkursie na dyrektora szkoły

Czy wyróżniająca ocena pracy wystawiona w maju 2018 r. (tj. na starych zasadach) będzie ważna w konkursie na dyrektora szkoły, który odbędzie się w 2020 r.?

Komisja kwalifikacyjna na stopień nauczyciela kontraktowego - 9 kroków postępowania

Do 31 grudnia dyrektor musi wydać decyzję w sprawie nadania stopnia nauczyciela kontraktowego nauczycielom, którzy złożyli wnioski do 31 października 2019 r. Do tego czasu spoczywa na nim i na komisji kwalifikacyjnej wiele obowiązków - powołanie komisji; analiza wniosku nauczyciela - czy na pewno spełnia wszystkie wymogi formalne; posiedzenie komisji; przeprowadzenie rozmowy. Aby postępowanie zostało przeprowadzone zgodnie z wymaganiami żaden z etapów nie może zostać pominięty. Przedstawiamy 8 kroków postępowania w związku z powołaniem komisji na stopień nauczyciela kontraktowego.

Inwentaryzacja w placówce oświatowej - etapy, terminy, metody i dokumenty

Celem inwentaryzacji, przeprowadzanej na koniec roku kalendarzowego jest ustalenie lub sprawdzenie rzeczywistego stanu składników majątkowych znajdujących się w posiadaniu jednostki oświatowej. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przeprowadzając inwentaryzację i jak to zrobić krok po kroku, jakie zadania spoczywają na poszczególnych osobach oraz jak ją udokumentować. Ponadto autor zbiera ważne terminy – to pozwoli wykonać swoje zadanie zgodnie z prawem, niczego nie przeoczając.

Ekspert radzi - Jak przygotować księgi rachunkowe do inwentaryzacji rocznej?

Osobą odpowiedzialną za przygotowanie ksiąg rachunkowych do inwentaryzacji jest główny księgowy jednostki. Jego zadaniem jest sprawdzenie poprawności prowadzenia tych ksiąg. Między innymi, czy ujmowane w księgach zdarzenia gospodarcze są poparte właściwymi dokumentami oraz czy przy ewidencjonowaniu zdarzeń finansowo-gospodarczych stosowane są regulacje prawne.