ZAKUP TABLETU Z DOTACJI NA PODRĘCZNIKI

Czy, w związku z niemożnością zakupienia uczniowi słabowidzącemu podręczników dostosowanych (brak na rynku), można zakupić z dotacji celowej na podręczniki bezpłatne np. tablet z oprogramowaniem umożliwiającym odczyt takich podręczników? Uczeń powinien mieć podręczniki zapisane czcionką 16-punktową z dużym światłem.

Wypełnianie dziennika lekcyjnego w czasie kształcenia na odległość

Wprowadzone od dnia 26 października 2020 r. na obszarze całego kraju ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty objęło zdecydowaną większość szkół i placówek oświatowych. Przejście w tryb pracy zdalnej sprawiło, że powróciły wspomnienia z pierwszego wiosennego okresu nauki na odległość. Wraz z tym pojawiły się kłopoty i problemy,  z którymi szkoły borykały się wiosną tego roku. Teraz jednak, dyrektorzy i nauczyciele, bogatsi o zdobyte doświadczenia i przemyślenia, łatwiej i skuteczniej potrafią stawić im czoła z korzyścią dla całej społeczności szkolnej. Jedną z kwestii, która w pierwszym okresie zdalnej nauki stanowiła istotne wyzwanie było dokumentowanie przebiegu nauczaniu w dzienniku lekcyjnym. Dotyczyło to w większym stopniu szkół, w których nie funkcjonował dziennik elektroniczny. Ale i w nich występowały problemy wynikające np. z systematyczności dokonywanych wpisów. Ekspert analizuje problemowe kwestie.

WYDŁUŻENIE SEMESTRU W SZKOLE POLICEALNEJ

Jesteśmy szkołą policealną, pierwszy semestr był zaplanowany do 24 stycznia 2021 r. Ze względu na zmianę terminu ferii zimowych, semestr ten zostanie skrócony o dwa tygodnie. Czy z tego powodu można go wydłużyć i jaką trzeba zastosować procedurę? Pierwotnie ferie zimowe w naszym województwie były zaplanowane od 1 do 14 lutego 2021 r.

Sposób udzielania zamówień publicznych przez szkoły po 1 styczniu 2021 r. - 13 nowych wytycznych

Panująca aktualnie pandemia COVID-19 oraz związane z nią ograniczenia organizacyjne w administracji, najprawdopodobniej nie wpłyną na obowiązek stosowania wytycznych zawartych w nowym Prawie zamówień publicznych już od 1 stycznia 2021 roku. Poza licznymi trudnościami wynikającymi z samego faktu tak obszernej zmiany w materii zamówień publicznych, zamawiający zmierzą się z problemem braku aktów wykonawczych oraz wprowadzaniem istotnych zmian do uchwalonego już aktu prawnego, na niespełna miesiąc przed jego wejściem w życie. Mając na uwadze to, że zakupy nie mogą zostać wstrzymane, a wielu dyrektorów szkół, będzie musiało sprostać zadaniu przygotowania i przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia zgodnie z nowymi regulacjami publikujemy wykaz wskazówek, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla podejmowanych przez zamawiającego czynności.

SKIEROWANIE PRACOWNIKA NA BADANIA KONTROLNE

Pracownik ma zwolnienie lekarskie ze wskazaniem "chory powinien leżeć" (trwające ponad 30 dni). Kiedy należy wręczyć mu skierowanie na badania kontrolne?

NAUCZYCIEL WSPOMAGAJĄCY DLA UCZNIA Z AFAZJĄ

Czy uczniowi posiadającemu orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na afazję przysługuje nauczyciel współorganizujący kształcenie?

Kształcenie na odległość cz. 2: Ocenianie, egzaminy, frekwencja

W poprzednim wydaniu (cz. 1) zebraliśmy informacje dotyczące nowego kalendarium, obowiązków dyrektora oraz przeszkodach, z jakimi może zmierzyć się dyrektora podczas kształcenia na odległość. To jednak nie wszystkie problemy związane z nauką online. Zapraszam do lektury kolejnej porcji informacji, gdzie ekspert podpowiada: jak weryfikować frekwencję podczas nauki online, jak prowadzić dokumentację oraz czy należy zakładać dodatkowe druki, jak wygląda procedura oceniania i przeprowadzania egzaminów? Uzupełnieniem materiału są gotowe do zastosowania dokumenty i procedury.

Klasyfikacja śródroczna uczniów w kształceniu online

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 27 listopada 2020 r. wszystkie terminy ferii zimowych zostały skumulowane w jeden okres i przypadną na czas od 4 do 17 stycznia 2021 r. To niewątpliwie sytuacja bezprecedensowa i dyrektorzy muszą się z nią zmierzyć w swojej pracy po raz pierwszy. Zmiana terminu ferii zimowych oznacza, że w wielu szkołach termin klasyfikacji śródrocznej wypadnie w trakcie przerwy. Należy się więc zastanowić, do kiedy należy wystawić oceny, jak prawidłowo przeprowadzić klasyfikację uczniów, kiedy trzeba dokonać zmian w statutach?