Uczniowie pełnoletni lub rodzice uczniów składają oświadczenie o udziale w zajęciach z etyki lub religii

Pytanie:

Od września w szkole będzie zatrudniona nowa nauczycielka katechetka. Była obecna już podczas ostatniej rady pedagogicznej, aby zapoznać się z gronem pedagogicznym i specyfiką pracy szkoły (zespół gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych). Podczas dyskusji upierała się, że rodzice uczniów, nawet tych dorosłych,  jeśli nie chcą, aby ich dziecko uczęszczało na lekcje religii,  powinni nowym roku szkolnym złożyć rezygnację z udziału dzieci w tych zajęciach. Czy uczeń gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej może nie uczęszczać na lekcje religii? Czy musi złożyć rezygnację z udziału w religii, aby wybrać etykę?