Podczas zajęć prowadzonych przez osoby spoza szkoły nauczyciel musi nadzorować uczniów

Pytanie:

W czasie lekcji prowadzony jest warsztat/prelekcja/lub podobna forma przez zaproszonego przez szkołę gościa, np. psychologa z poradni, specjalistę z ośrodka uzależnień, wreszcie strażnika miejskiego. Czy obecność nauczyciela w klasie w czasie prowadzenia takich zajęć przez zaproszoną osobę jest obowiązkowa? W naszej szkole powstała wątpliwość uzasadniana tym, że w obecności swoich nauczycieli uczniowie mogą się czuć skrępowani i ich aktywny udział w warsztatach nie jest możliwy. To samo pytanie dotyczy zajęć na basenie. Kto ponosi odpowiedzialność za uczniów w czasie zajęć? Instruktor czy nauczyciel, pod którego opieką uczniowie przyjechali na basen?