Kontrola zarządcza – obowiązki dyrektora szkoły i sankcje za ich niewykonanie

Szczegółowy zakres obowiązków dyrektora w związku z prowadzeniem w szkole kontroli zarządczej nie jest uniwersalny. Ustawa o finansach publicznych obarcza go odpowiedzialnością za prowadzenie adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej, a jednocześnie to właśnie w jego kompetencjach jest ostateczna decyzja, w jaki sposób kontrola ta będzie w praktyce realizowana. Jednak ani ustawa o finansach, ani standardy kontroli zarządczej nie wskazują szczegółowo obowiązków wykonywanych przez dyrektora osobiście. Sprawdzamy, jakie obowiązki spoczywają na dyrektorze szkoły w zakresie kontroli zarządczej, z czyjej pomocy może korzystać i jakie konsekwencje poniesie za jej niewłaściwe prowadzenie.