Niesklasyfikowany uczeń może zdawać dodatkowy egzamin

Pytanie: Gimnazjalista ma już w tej chwili około 50% nieobecności (usprawiedliwione nawet przez lekarza). Uczeń cierpi na poważne dolegliwości kręgosłupa, została rozpoczęta procedura wdrożenia nauczania indywidualnego i ku zaskoczeniu wszystkich: i rodziców i szkoły, lekarz, który jest w komisji orzekającej zdecydował, że nauczanie nie zostanie przyznane. Chłopiec w styczniu udaje się na sześć tygodni do szpitala w celu rehabilitacji. Już teraz widać, że nie będzie podstaw do klasyfikacji, która po I semestrze jest nie do końca umocowana prawnie, ale jednak istnieje. Rodzice pewnie złożą odwołanie od decyzji poradni psychologiczno-pedagogicznej. Jednak uczeń nie ma ocen i raczej nie będzie mógł ich uzyskać do końca semestru – mimo pomocy ze strony nauczycieli. Czy w takim przypadku nieklasyfikowanie go w dzienniku lekcyjnym (w arkuszach ocen nie ma przecież wpisów związanych z klasyfikacją po I semestrze) nie spowoduje trudności z klasyfikacją roczną?

Dziecko 6-letnie może przerwać naukę w szkole i powrócić do placówki przedszkolnej

Pytanie: Dziecko 6-letnie zostało przyjęte do pierwszej klasy. Jednak wyraźnie sobie w szkole nie radzi. Psycholog stwierdził brak gotowości szkolnej. Czy można na prośbę rodziców przenieść dziecko do oddziału przedszkolnego prowadzonego w szkole? Czy można to zrobić również bez zgody rodziców?

Dyrektor szkoły nie rozstrzyga sporu o to, które z rodziców ma odbierać dziecko z klasy przygotowawczej

Pytanie: Po rozwodzie rodzice dziecka uczęszczającego do oddziału przedszkolnego spierają się o różne kwestie związane z opieką nad dzieckiem, w tym także o to, kto może odbierać dziecko z przedszkola. Kto i w jaki sposób może zdecydować, komu przekazać pod opiekę dziecko. Jaka powinna być postawa dyrektora w sporze między rodzicami?

Ceny za wynajem pomieszczeń szkoły określa rada gminy

Pytanie: Na jakich zasadach dyrektor szkoły może od 1 stycznia 2014 roku wynająć pomieszczenie na gabinet higienistki szkolnej? Czy odpłatność może być zerowa? Jeśli tak, to na jakiej podstawie prawnej?

Sytuacja kryzysowa w szkole – 7 pytań o współdziałanie z mediami

Groźny wypadek, pobicie, kradzież, próba samobójcza ucznia, przemoc nauczyciela wobec uczniów to sytuacje kryzysowe, które przyciągają media. Może do nich dojść w każdej szkole. Im bardziej tragiczne niosą skutki, tym większe wzbudzają zainteresowanie. A jeśli sprawa zostanie przedstawiona w telewizji lub lokalnej gazecie, dobry wizerunek szkoły może zostać nadszarpnięty, nawet jeśli ostatecznie okaże się, że wina nie leży po stronie szkoły. W sytuacji kryzysu nie wolno unikać mediów. Trzeba mieć wypracowany system komunikowania się z nimi, który umożliwia rzeczowy przepływ informacji.

Poprawki w księdze uczniów tylko według wzoru

Pytanie: Jak należy dokonać wpisu w księdze uczniów, który dotyczy zmiany adresu lub numeru domu na podstawie otrzymanego zawiadomienia o zmianach z ewidencji ludności. Czy obowiązują takie same zasady jak przy dokonywaniu sprostowań błędów lub oczywistych pomyłek?

Podział subwencji oświatowej na 2014 rok

W  2014 roku kwota przeznaczona na jednego ucznia ma wzrosnąć o 126 zł. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje wzrost kwoty części oświatowej subwencji ogólnej przypadającej na jednego ucznia o około 2,5%.

Organ prowadzący skontroluje administrowanie szkołą i finanse

 Każda kontrola w szkole ma na celu zbadanie zgodności jej funkcjonowania z obowiązującym prawem. Naruszenie przepisów przez dyrektora szkoły może skończyć się poważnymi konsekwencjami – karą finansową a nawet odwołaniem ze stanowiska. Podpowiadamy, jak przygotować się do kontroli organu prowadzącego, aby nie doznawać niepotrzebnego stresu, jakie dokumenty przygotować oraz jak odwoływać od opinii kontrolerów.

Od stycznia tylko 33% ulgi dla nauczycieli na przejazdy środkami komunikacji publicznej

Od 1 stycznia 2014 r. nauczyciele przedszkoli zyskają prawo do legitymacji służbowej oraz zniżki na przejazdy komunikacją publiczną. Nauczyciele innych placówek, którzy dotychczas korzystali z 37% zniżki, od nowego roku zapłacą za przejazdy więcej.