Związek zawodowy ma prawo wglądu do aktów prawa wewnątrzszkolnego

Pytanie:

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do dyrektora szkoły w formie pisemnej o przedstawienie następujących dokumentów w celu konsultacji i konieczności kontroli: Regulamin Pracy, Regulamin wynagradzania pracowników niebedących nauczycielami, Regulaminu Funduszu Świadczeń Socjalnych, Regulamin oceny pracy nauczyciela, Regulamin przyznawania dodatku motywacyjnego, Warunki dofinansowania dokształcania zawodowego, Regulamin rady pedagogicznej, Regulamin przyznawania nagród dyrektora placówki. Jako podstawę prawną w uzasadnieniu podano: ustawę z 6 lipca 2006 r. o Komisji Trójstronnej ds Społeczno‑Gospodarczych, ustawę z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, ustawę z 23 maja 1991 r. o organizacjach pracodawców, ustawę z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej, rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 17 maja 2012 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej, uchwałę Rady Ministrów z 19 marca 2002 r. ZNP poinformował dyrektora, iż te akty prawne nakładają na dyrektorów placówek oświatowych konsultacji ze związkami zawodowymi tworzonych i aktualizowanych regulaminów oraz istnieje potrzeba kontroli wymienionej dokumentacji placówki pod tym kątem.