Przepisy nie wymagają zatrudnienia dyrektora poradni na umowę o pracę

Pytanie: Czy dyrektor niepublicznej poradni psychologiczno‑pedagogicznej prowadzonej przez stowarzyszenie, która ma wpis do ewidencji niepublicznych placówek oświatowych w starostwie musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy też może być zatrudniony na podstawie innej umowy (np. zlecenie, wolontariackiej)? Na jakich umowach mogą być zatrudnieni pozostali pracownicy pedagogiczni (pedagog, logopeda). Stowarzyszenie nie posiada środków na opłacenie ewentualnego wynagrodzenia. Stowarzyszenie może pobierać pieniądze za wykonaną usługę od klienta i wystawia za nią rachunek oraz realizuje drobne projekty finansowane z funduszy europejskich i środków powiatu czy gminy. Stowarzyszenie nie może zarabiać.

Pracodawca nie ma wpływu na powołanie społecznego inspektora pracy

Pytanie: W szkole nie ma społecznego inspektora pracy. Po planowanej kontroli BHP dyrektor otrzymał zalecenie powołania takiego inspektora. Czy funkcja ta jest konieczna w szkole? Czy zalecenie było słusznie wydane? Co trzeba zrobić, aby wypełnić to zalecenie w zaleconym terminie 30 dni?

Odroczenie obowiązku szkolnego odbywa się w szkole rejonowej

Pytanie: Dziecko spoza obwodu szkolnego zostało przyjęte do szkoły przez komisję rekrutacyjną. Teraz rodzice złożyli wniosek o odroczenie obowiązku szkolnego. Powołują się na przyczyny typowo zdrowotne (planowane długotrwałe rehabilitacje i zabiegi operacyjne). Czy można odroczyć obowiązek szkolny w placówce, do której dziecko zostało przyjęte, czy należy je przekazać do szkoły we właściwym obwodzie? Czy konieczna jest w tym przypadku opinia poradni PP.

Nie tylko nauczyciel pokieruje wycieczką szkolną

Pytanie: Czy kierownikiem 3-dniowej wycieczki szkolnej może być osoba, która była nauczycielem, ale obecnie nie jest zatrudniona w oświacie? Czy w karcie wycieczki dyrektor szkoły może zgodzić się, aby zespołem opiekunów kierowała osobę nie będącą czynnym nauczycielem ?

Nauczycielce na macierzyńskim trzeba zapewnić pełny wymiar godzin

Pytanie: Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania we wrześniu ma termin porodu i prawdopodobnie już od początku tego miesiąca będzie na urlopie macierzyńskim. Czy można jej w arkuszu organizacyjnym wykazać niepełny wymiar zatrudnienia, na  przykład 16/18.

Nadzór nad wystawianiem końcoworocznych ocen klasyfikacyjnych

Za prawidłowe wystawienie na koniec roku odpowiedzialny jest nauczyciel prowadzący zajęcia. Kontrolę nad tym procesem sprawuje dyrektor szkoły, który sprawdza, czy spełnione zostały wszystkie warunki gwarantujące poprawność wystawiania ocen. Spory związane z klasyfikowaniem uczniów rozstrzyga natomiast kurator oświaty.

Kontrola zarządcza – wyznaczanie celów i identyfikacja ryzyk

Zazwyczaj największe problemy z praktyczną realizacją kontroli zarządczej sprawia proces wyznaczania celów oraz monitorowania ich realizacji. Wynika to z kilku czynników. Przede wszystkim same cele muszą spełniać określone postulaty. Ponadto ważna jest ocena stopnia ich wykonania. Nie jest to proste, bowiem wymaga to określenia stosownych mierników realizacji celów, które nie są w żadnym stopniu uniwersalne. Dlatego mamy propozycję, która jest praktycznym narzędziem do oceny realizacji celów.

Wniosek o dotację na podręcznik będzie trzeba złożyć w wakacje

W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia będzie można składać wnioski dotację do podręczników szkolnych wydanych w 2014 roku wynika z projektu rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W szkole niepublicznej nie ma obowiązku nauczania religii

Pytanie: Czy w niepublicznej szkole podstawowej o uprawnieniach szkoły publicznej oraz w gimnazjalnej o takim samy statusie muszą być prowadzone lekcje religii i etyki? Jeżeli tak, to czy mogą się odbywać w wymiarze godziny tygodniowo?

Sposób numerowania uczniowskich legitymacji ustala szkoła

Pytanie:  Z jakich elementów powinien się składać numer legitymacji szkolnej?