Organizacja wycieczek i imprez szkolnych ma być łatwiejsza

Resort edukacji przygotował nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki. Zmiany mają usprawnić procedury organizowania przez te placówki wycieczek i  imprez z jednoczesnym zapewnieniem dzieciom i uczniom bezpieczeństwa podczas udziału w tych wycieczkach i imprezach.

Opracowano nowe zasady dotyczące zmiany typu szkoły

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie warunków przechodzenia ucznia z jednego typu szkoły do innego typu publicznej szkoły a także przypadków, w których uczeń przechodzący z jednego typu publicznej szkoły do innego typu publicznej szkoły może być przyjęty do klasy programowo wyższej niż to wynika z ostatniego świadectwa.

Odwołanie nauczyciela z funkcji kierowniczej

Zarówno powierzenie, jak i odebranie nauczycielowi funkcji kierowniczej wymaga zasięgnięcia opinii kilku organów oraz zachowania określonych procedur. Najtrudniej jest pozbawić nauczyciela funkcji ze względu na tzw. przypadek szczególnie uzasadniony, tj. np. brak współpracy z dyrektorem, niezadowolenie z pracy, czy też niewywiązywanie się z powierzonych obowiązków. Tu subiektywna opinia dyrektora nie wystarczy. Wymagane jest szczegółowe i rzetelne uzasadnienie.

O udostępnianiu dokumentacji archiwalnej decyduje dyrektor szkoły

Pytanie: Kto w szkole może mieć dostęp do dokumentacji archiwalnej np. arkuszy ocen?

Nowy program o zdrowym żywieniu „Owoce i warzywa”

Od 1 września 2014 r. w szkołach będzie realizowany program „Owoce i warzywa”. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało w tym celu odpowiedni akt prawny, który zastąpi dotychczasowe rozporządzenie o programie „Owoce w szkole”. Zmieni się także termin składania sprawozdania z programu oraz zakres zadań, jakie będą musiały realizować szkoły uczestniczące w programie.

Nie ma procedur przekazania ucznia do szkoły szpitalnej

Pytanie: Uczeń klasy IV jest zameldowany w obwodzie szkoły, której jestem dyrektorem. Od I klasy, zgodnie z prośbą matki, uczęszczał do szkoły działającej przy ośrodku szkolno-wychowawczym. We wrześniu 2013 roku, zgodnie z decyzją matki, wrócił do szkoły obwodowej, gdzie w okresie od września do grudnia 2013 roku uczęszczał do klasy IV. Od 31 grudnia 2013, na prośbę matki, został przekazany do szkoły działającej przy kolejnym ośrodku szkolno-terapeutycznym. Tam prowadzone było nauczanie indywidualne do końca marca 2014 r. Od początku kwietnia 2014 roku dziecko zostało przeniesione postanowieniem Sądu Rodzinnego do ośrodka szkolno-terapeutycznego w innej miejscowości. Pod koniec kwietnia 2014 r. uczeń został skierowany do szpitala psychiatrycznego i powinien uczęszczać do szkoły działającej przy szpitalu (stan zdrowia jednak na to nie pozwala). Dyrektor szkoły działającej przy szpitalu psychiatrycznym otrzymała kartę przekazania ucznia z poprzedniej placówki, do której uczeń został skierowany postanowieniem Sądu Rodzinnego. Czy jest to działanie zgodne z przepisami? Która szkoła jest w chwili obecnej dla ucznia szkołą macierzystą?

Nauczyciel nie może zwolnić się z odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas prowadzonej przez niego lekcji

Pytanie: Nauczyciele W-F wystąpili do mnie z oficjalnym wnioskiem, żeby na hali gimnastycznej na ścianach zamontować materace lub inny materiał poprawiający bezpieczeństwo uczniów w czasie lekcji. Wystosowane do mnie w tej sprawie pismo ma zdjąć z nich odpowiedzialność za ewentualny wypadek. Hala sportowa posiada wszelkie pozwolenia do użytkowania z dziećmi – sanepidu, straży pożarnej, inspektora budowlanego. Czy w przepisach dotyczących BHP w szkole jest mowa o tym, że w obiektach sportowych należy zabezpieczać ściany? Czy nauczyciel może „zwolnić się” z odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów podczas prowadzonej przez niego lekcji?

Koszty zastępstwa procesowego należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych

Pytanie: Po przegranym procesie dyrektor został zobligowany do wypłaty równowartości kosztów zastępstwa procesowego. W jaki sposób należy udokumentować taką wypłatę? Jak prawidłowo ująć tego typu zdarzenie w księgach rachunkowych jednostki?

Kopia deklaracji członkostwa w związku zawodowym nie wystarczy do potrącenia składek z wynagrodzenia

Pytanie: Organizacja związkowa dostarczyła pracodawcy kserokopię Deklaracji członkowskiej, w której widnieje następujący zapis: „Wyrażam zgodę na potrącanie przez pracodawcę z mojego wynagrodzenia składek członkowskich w wysokości przyjętej w Uchwale Finansowej Związku”. Deklaracja opatrzona jest datą i podpisem pracownika. Czy kserokopia takiego dokumentu jest dla pracodawcy podstawą do dokonywania comiesięcznych potrąceń z wynagrodzenia pracownika, czy oświadczeniem złożonym wobec związku zawodowego, nieuprawniającym pracodawcę do dokonywania ww. potrąceń składek związkowych?