Wszystkie szkoły mogą uczestniczyć w odbiorze owoców i warzyw przeznaczonych na bezpłatną dystrybucję

Dyrektor każdej szkoły może zwrócić się do Agencji Rynku Rolnego o owoce i warzywa przeznaczone na bezpłatną dystrybucję. Nie ma to żadnego związku z programem „Owoce w szkole”.

Ubezpieczenie NNW w szkole jest dobrowolne

Umowa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków dzieci i młodzieży szkolnej na terenie szkoły, jak również w przypadku organizowania imprez i wycieczek szkolnych w kraju, jest dobrowolną umową ubezpieczenia. Umowa ta może być zawierana wyłącznie z woli rodziców.

Przerwa w pracy dla nauczycielki – karmiącej matki

Nauczycielka ma prawo do przerwy na karmienie tak samo jak każda inna pracownica zatrudniona w ramach stosunku pracy. Ale czas tej przerwy należy odliczać nie od pensum, tylko od ogólnego czasu pracy, czyli w przypadku pełnego etatu – od 40 godzin. Od dyrektora wymaga to prawidłowego rozkładu czasu pracy karmiącej kobiety – tak by mogła skorzystać z tego uprawnienia.

Pracownik szkoły może pełnić funkcję w radzie rodziców

Pytanie:  Czy pracownik szkoły, konkretnie nauczycielka historii, może pełnić funkcję wiceprzewodniczącej rady rodziców tejże szkoły?

Pracownica na urlopie wychowawczym zachowuje prawo do świadczeń z ZFŚS

Pytanie: Czy nauczycielce, która przebywa na urlopie wychowawczym, należą się świadczenia z ZFŚŚ, jeśli podejmie pracę w okresie tego urlopu w innym zakładzie pracy w niepełnym wymiarze godzin?

Pisemne potwierdzenie przez nauczycieli zapoznania się z regulaminem dyżurów pozwoli uniknąć niedomówień

Pytanie:  Jeden z nauczycieli systematycznie nie przestrzega zasad obowiązujących w szkole podczas pełnienia dyżurów, a konkretnie zakazu rozmów w tym czasie przez telefon komórkowy. Upomniany, stwierdził, że nie wiedział o takim ustaleniu.Czy dyrektor szkoły powinien poprosić każdego z pracowników o pisemne potwierdzenie zapoznania się z regulaminem dyżurów, czy wystarczy, że jest odpowiedni zapis w protokole rady pedagogicznej?

Odpowiedzialność za informacje o realizacji obowiązku szkolnego

Gromadzenie i odnotowywanie informacji o realizacji obowiązku szkolnego to jedno z zadań dyrektora szkoły podlegających kontroli kuratorium oświaty. Jakakolwiek nieprawidłowość może skutkować nie tylko konsekwencjami służbowymi, ale także, co gorsze, przyczynić się do zaniedbania dziecka. Wielość form realizacji wymienionych obowiązków i duża liczba osób odpowiedzialnych za zgłaszanie danych sprawiają, że zadanie to staje się coraz trudniejsze do wykonania.