Przekształcenie oddziałów przedszkolnych w przedszkola to także nowe wymagania ochrony przeciwpożarowej

Od września 2016 roku oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach podstawowych przekształcą się w przedszkola funkcjonujące w ramach zespołów szkolno-przedszkolnych. Oznacza to dostosowanie lokali do nowych przepisów przeciwpożarowych.

Przedmioty rozszerzone i uzupełniające podlegają monitorowaniu na 2 sposoby

Pytanie: Czy w ramach monitorowania realizacji podstawy programowej nauczyciele rozliczają się z minimalnej liczby godzin wskazanych w rozporządzeniu o ramowych planach nauczania, czy też z całkowitej liczby godzin ustalonych dla całego cyklu i opisanych w szkolnych planach nauczania (w tym co najmniej 870 godzin, które powinny być przeznaczone na przedmioty rozszerzone i przedmioty uzupełniające)?

Pracownicy włączanej szkoły stają się z mocy prawa pracownikami zespołu szkół

Pytanie: Nasza szkoła weszła w skład zespołu szkół (składa się z gimnazjum, które było, i z nowej szkoły podstawowej). Czy z pracownikami niepedagogicznymi, którzy pracowali w gimnazjum, muszą być podpisane nowe umowy, czy wystarczy, że dyrektor szkoły pismem przeniesie ich na tych samych warunkach do zespołu szkół? Nauczyciele zostali już pismem przeniesieni do zespołu.

PESEL na legitymacjach szkolnych

Dnia 23 stycznia weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Ważna zmiana, którą wprowadzają znowelizowane przepisy, to nowy wzór legitymacji szkolnej z obowiązkowym numerem PESEL.

Oświadczenie lustracyjne dotyczy wyłącznie kandydata na dyrektora szkoły publicznej urodzonego przed 1 sierpnia 1972 r.

Pytanie: Czy każdego kandydata w konkursie na dyrektora placówki oświatowej obowiązuje złożenie oświadczenia o dopełnieniu obowiązku, o którym mowa w art. 7 ust. 1 i 3a ustawy z 18 października 2006 r. o ujawnieniu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów?

Nowe zasady zmiany szkoły przez ucznia

Od 16 stycznia 2015 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia z jednego typu publicznej szkoły do innego typu publicznej szkoły. Reguluje ono obszar dotychczas nieunormowany i oznacza koniec wątpliwości spowodowanych luką w przepisach.

Nie ma podstaw prawnych do informowania całej rady pedagogicznej o wysokości przyznanych dodatków motywacyjnych

Pytanie: Wysokość dodatku motywacyjnego podajemy do wiadomości członkom rady pedagogicznej. Jednak zawsze ta sprawa budzi wiele kontrowersji ze strony nauczycieli. Czy wystarczy, że nauczyciel otrzyma informację w formie pisemnej o wysokości dodatku i okresie, na jaki go otrzymał? Czy może powinna być to inna forma przekazania tej informacji?

Nagrodę jubileuszową należy wypłacić niezwłocznie po uzyskaniu do niej prawa

Pytanie: Pracownik w dniu 31 października 2014 r. udokumentował 5 lat i 4 miesiące pracy na roli. Po zaliczeniu tego okresu jego staż pracy na 1 lutego 2015 r. wynosi 33 lata i 7 miesięcy. Kiedy wypłacić nagrodę jubileuszową za 30 i 35 lat pracy?