Złe zachowania a wykluczenie ucznia z wycieczki

Chcemy dopisać w systemie oceniania zachowania, że nauczyciel może nie zabrać ucznia na zawody, konkurs, wycieczkę klasową lub szkolną, jeśli jego zachowanie w ostatnim czasie lub całym półroczu było karygodne. Każdorazowo o udziale ucznia w wyżej wymienionych aktywnościach będzie decydował nauczyciel lub dyrektor. Czy te zapisy są zgodne z prawami dziecka?

Wypłata wyrównania wynagrodzenia

W grudniu 2023 roku nauczyciel był na zwolnieniu lekarskim - 7 dni. Rozliczenie zwolnienia lekarskiego nastąpiło w styczniu 2024 roku. Czy wypłacając wyrównanie wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2024 roku pracodawca może pomniejszyć je o czas grudniowej choroby, zgodnie z listą płac. Wyrównanie wypłaca się do listy płac czy faktycznego czasu zwolnienia lekarskiego?

Świadectwo pracy w aktach osobowych

W 2019 roku w trakcie zatrudnienia pracownik dostarczył świadectwo pracy, które wpięłam do cześć A akt osobowych. Czy postąpiłam prawidłowo? Czy powinnam wpiąć świadectwo pracy do części B?

Świadczenie z ZFŚS dla nauczyciela emeryta

W szkole jest zatrudniony nauczyciel emeryt na czas określony, wymiar etatu 2/18 do końca roku szkolnego tj. 21 czerwca 2024. Pobiera emeryturę i otrzymuje pensje nauczyciela. Czy powinien otrzymać świadczenie z ZFŚŚ z puli emeryta i z puli nauczyciela ? Czy tylko z puli nauczycieli?

Rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego

Rodzice uczniów klasy sportowej (aktualnie VI) zwrócili się z prośbą o rozwiązanie klasy sportowej od nowego roku szkolnego, czyli w klasie VII. Proszę o wskazanie podstawy prawnej celem zwrócenia się do organu prowadzącego w tej kwestii.

Przyjęcie do szkoły ucznia z obwodu w trakcie roku szkolnego

Dyrektor jednej ze szkół podstawowych, której ustalono obwód, ma wątpliwość co do przyjęcia ucznia do szkoły. Uczeń był uczniem klasy I-V tej szkoły (uczeń zamieszkuje w obwodzie szkoły), następnie kontynuował naukę w szkole niepublicznej, a obecnie chce wrócić do szkoły, do której wcześniej uczęszczał. Czy dyrektor musi przyjąć ucznia z urzędu zgodnie z art. 130 ust. 2 i 3 ustawy Prawo Oświatowe? Czy uczniowi, w wyniku odmowy przyjęcia przez dyrektora, ma obowiązek wskazać miejsce nauki organ prowadzący?

PROBLEMY WYCHOWAWCZE SZKOŁY Z UCZNIEM - POSTĘPOWANIE

1.     W szkole jest uczeń, z którym są liczne problemy wychowawcze: pali papierosy, opuszcza lekcje, ma naganne zachowanie, demoralizuje innych, posiada naganę dyrektora oraz liczne uwagi. W związku z wielokrotnymi rozmowami z rodzicem i brakiem reakcji, chcemy zgłosić sprawę ucznia. Jak powinno wyglądać takie pismo i gdzie je zgłosić?

Organizacja zastępstw za nieobecnych nauczycieli krok po kroku

Nauczyciel matematyki, chcąc załatwić sprawę osobistą, poprosił znajomego nauczyciela o zastępstwo na swojej lekcji. W zamian obiecał, że zastąpi go kolejnego dnia i opuścił szkołę. Zastępstwa koleżeńskie, choć na szczęście spotykane coraz rzadziej, nie są dopuszczalne w przepisach prawa. To dyrektor powinien decydować o przydziale zastępstw nauczycielom – w zależności od czasu nieobecności zastępowanego nauczyciela, dostępności kadry, organizacji pracy szkoły. Przedstawiamy wytyczne, przepisy i zasady organizacji zastępstw stałych i doraźnych w szkole. Uzupełnieniem części teoretycznej są zebrane konkretne problemy z praktyki szkolnej – eksperci rozwiewają wątpliwości dyrektorów! W artykule m.in.Podstawa prawna organizacji zastępstwZastępstwa stałe i doraźneProcedura i zasady organizacji zastępstwZastępstwa dyrektora i bibliotekarzyWynagrodzenie za zastępstwaOrganizacja zastępstw w praktyce szkolnejPraktyczne narzędzieGodziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa - porównanie

Naruszenie nietykalności cielesnej ucznia a zawieszenie nauczyciela

Nauczyciel naruszył nietykalność cielesną ucznia. Czy należy natychmiastowo zawiesić go w obowiązkach służbowych?

Dodatkowe dni wolne od zajęć w przypadku braku klasy VIII

W bieżącym roku szkolnym w jednej ze szkół nie ma klasy VIII. Czy wobec tego należą się uczniom dodatkowe 3 dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminie egzaminów, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego?