ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY

Zapraszamy do zapoznanie się z poradami ekspertów i odpowiedziami na pytania Czytelników!

KSZTAŁCENIE I WYCHOWANIE

Zapraszamy do zapoznanie się z poradami ekspertów i odpowiedziami na pytania Czytelników!

KADRY I PŁACE

Zapraszamy do zapoznanie się z poradami ekspertów i odpowiedziami na pytania Czytelników!

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

Zapraszamy do zapoznanie się z poradami ekspertów i odpowiedziami na pytania Czytelników!

BEZPIECZEŃSTWO I OPIEKA

Zapraszamy do zapoznanie się z poradami ekspertów i odpowiedziami na pytania Czytelników!

URLOP WYCHOWAWCZY NAUCZYCIELA

W przypadku urlopu wychowawczego nauczycieli, inaczej niż przy innych uprawnieniach rodzicielskich (np. urlopu macierzyńskiego) w pierwszym rzędzie należy stosować przepisy Karty Nauczyciela. Przewidują one bowiem szczególne rozwiązania. Kodeks pracy natomiast ma zastosowanie wyłącznie w zakresie nieuregulowanym w Karcie Nauczyciela (art. 5 Kodeksu pracy, art. 91c ust. 1 Karty Nauczyciela). Jakie więc przepisy z tych dwóch ustaw należy wziąć pod uwagę, i jak zastosować je w praktyce omawiamy w tym artykule. Zapraszam do zapoznania się z wytycznymi eksperta kiedy, komu i w jakim wymierzę przysługuje urlop wychowawczy.W artykule m.in.Urlop wychowawczy na podstawie Kodeksu pracyUrlop wychowawczy na podstawie Karty NauczycielaPrawo do urlopu wypoczynkowego po urlopie wychowawczymPrawo do zasiłku chorobowegoObniżenie etatuUrlop wychowawczy w praktyceDokumenty do tematuWniosek o udzielenie urlopu wychowawczego

Śródroczna klasyfikacja uczniów - 13 problemów z rozwiązaniami

Przed nami śródroczna klasyfikacja uczniów. Ocenianie budzi zawsze wiele wątpliwości i pytań - o oceny przewidywane, opisowe, o frekwencję uczniów, w końcu o zapisy w przypadku zwolnienia z danego przedmiotu czy zakończenia zajęć w I semestrze roku. Zbieramy i porządkujemy najczęstsze wątpliwości dyrektorów. Każda problemowa sytuacja zawiera opis oraz konkretne, prawidłowe postępowanie, z omówieniem i podstawą prawną - dzięki temu wszystkie sporne kwestie zostaną omówione i rozwiane. W artykule m.in.Czy brak klasyfikacji śródrocznej oznacza brak możliwości dalszego kształcenia?Czy dokonując klasyfikacji śródrocznej można wyliczać średnią z ocen?Kiedy można nie klasyfikować ucznia?Czy uczeń może być nieklasyfikowany na I semestr z zachowania? Czy oceny śródroczne mogą mieć znak „plus” lub „minus”?Dokumenty do tematuUchwała w sprawie wyników śródrocznej klasyfikacji uczniów w roku szkolnyAnaliza wyników klasyfikacji śródrocznej danej klasy

Nowe zasady dotyczące zaświadczenia o niekaralności dla nauczyciela

Od 15 lutego 2024 r. zmienią się przepisy dotyczące weryfikacji niekaralności nauczyciela, a mianowicie zaświadczenie o niekaralności będzie obejmowało szerszy zakres przestępstw niż do tej pory. Zostaną także wprowadzone zasady weryfikacji niekaralności nauczycieli cudzoziemców.

Kwalifikacje nauczyciela logopedy po zmianie przepisów

Pytanie dotyczy kwalifikacji nauczyciela po zmianie przepisów. Kwalifikacje nauczyciela: 2002 rok - studia magisterskie na kierunku zarządzanie i marketing, 2021 rok - podyplomowe studia z logopedii, 2023 rok - licencjat na kierunku pedagogika opiekuńczo-wychowawcza z terapią pedagogiczną od października, 2023 rok - rozpoczęte studia II stopnia na kierunku pedagogika. Czy Pani posiada w aktualnym stanie prawnym kwalifikacje  pracy na stanowisku logopedy? Czy można ją zatrudnić na stanowisku logopedy w szkole publicznej?

Sposób wydruku arkuszy ocen wypełnianych elektronicznie

Czy arkusze ocen drukowane z programu Librus powinny być drukowane jednostronnie, każdy rok szkolny na oddzielnej kartce, czy jest na to jakiś przepis prawny?