Rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego wskazuje, że może to być maksymalnie 8 dni i sugeruje, jakie to mogą być dni. To dyrektor decyduje o tym, jakie dni będą wolne od zajęć.
Ustalanie dni wolnych od zajęć

Czy w szkole podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi istnieje obowiązek zarezerwowania 3 dni wolnych od zajęć z puli obowiązujących 8 dla celów egzaminu gimnazjalnego?
Maksymalna liczba dni wolnych
Maksymalna liczna dni wolnych ustalonych przez dyrektora wynosi dla:
- szkół podstawowych - do 8 dni,
- liceów ogólnokształcących i techników - do 10 dni,
- branżowych szkół I stopnia, branżowych szkół II stopnia, szkół policealnych i placówek kształcenia praktycznego - do 6 dni.
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych mogą być ustalone:
- w dni, w których w szkole odbywa się odpowiednio: egzamin ósmoklasisty, egzamin maturalny, egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie,
- w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych,
- w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.
Aktualnie są 2 obowiązujące rozporządzenia w sprawie organizacji roku szkolnego – w zależności od tego, jakiego typu szkoły dotyczy:
- rozporządzenie MEN z 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego - dotyczy publicznych szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych,
- rozporządzenia MENiS z 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego - dotyczy gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, klas gimnazjalnych w innych szkołach.
Przepisy dla gimnazjów – nadal obowiązują
W latach szkolnych 2017/2018 i 2018/2019 do dotychczasowego gimnazjum stosuje się przepisy dotychczasowe (art. 127 ust. 3 ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Ustawodawca określił również, że do klas dotychczasowych gimnazjów w szkole podstawowej utworzonej wyniku przekształcenia gimnazjum w szkołę podstawową lub włączenia gimnazjum do szkoły podstawowej w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 stosuje się dotychczasowe przepisy dotyczące gimnazjów, aż do czasu likwidacji tych klas.
Zarówno w szkole podstawowej na podstawie rozporządzenia z 11 sierpnia 2017 r. przewiduje się możliwość ustalenia do 8 dni wolnych, a w przypadku klas gimnazjalnych dotychczasowe przepisy przewidują również do 8 dni wolnych.
Podstawa prawna: