Nauczyciele spoza szkoły w komisjach egzaminacyjnych

MEN planuje zmiany w wyznaczaniu składu komisji egzaminacyjnych - będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza (projekt z 8 marca, stan prawny na 20 marca) . Rozwiązanie takie pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących, co związane jest również z planowanym strajkiem nauczycieli w kwietniu br.

Arkusz organizacji na rok szkolny 2019/2020 krok po kroku

Już w marcu zaczyna się okres przygotowywania i opracowywania arkusza organizacji na kolejny rok szkolny.  Pierwszy termin - dla zakładowych organizacji związkowych na wydanie swojej opinii to 19 kwietnia, zatem dyrektor musi przedłożyć im arkusz z odpowiednim wyprzedzeniem, by realizacja tego zadania była możliwa. Opracowując arkusz organizacji na rok szkolny 2019/2020 nie można przeoczyć zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 4 kwietnia 2018 r. zmieniające rozporządzenie z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Jakie to zmiany oraz jak wygląda szczegółowa procedura opracowania i zatwierdzania arkusza organizacji na rok szkolny 2019/2020 opisujemy w tym artykule.

Waloryzacja kwoty wolnej od potrąceń z zasiłków

Dnia 1 marca 2019 r. w związku z waloryzacją rent i emerytur, wzrosła kwota wolna od potrąceń z zasiłków wypłacanych pracownikom. Wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wynosi 102,86%

MEN: Matematyka nadal obowiązkowym przedmiotem na maturze

Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się do wniosków NIK dotyczących m.in. zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Zgodnie z odpowiedzią: matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

W 2019 roku wyższe odpisy na ZFŚS

W tym roku wzrośnie wysokość odpisu na zakładowy fundusz socjalny zarówno nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. W konsekwencji nauczyciele otrzymają także wyższe świadczenie urlopowe.

TERMINARZ OŚWIATOWY STYCZEŃ/LUTY 2019

Zapoznaj się z zadaniami dyrektora i nauczycieli!

Ocena pracy nauczycieli od 1 stycznia 2019 r. - 6 zmian

W aktualizacji styczniowej, w dziale kadrowym opisujemy ważne zmiany od 1 stycznia 2019 r.. Poprzedni tekst dotyczył nowych zasad dotyczących prowadzenia dokumentacji pracowniczej. W tym artykule ekspert zebrał 6 zmian w ocenie pracy nauczycieli. Zlikwidowane zostały regulaminy oceny pracy, aby awansować dyrektorowi wystarczy bardzo dobra ocena pracy. Ale to nie wszystkie zmiany - całość przedstawiamy w tekście.

Akta osobowe od 1 stycznia 2019 r. Część I.: 10 obszarów zmian z Kodeksu pracy

Dnia 1 stycznia nastąpiły zmiany dotyczące prowadzenia akt osobowych pracowników. Podstawą nowych przepisów jest znowelizowana ustawa Kodeks pracy. Pracodawca ma teraz wybór czy prowadzić akta osobowe, jak dotychczas, w wersji papierowej czy w wersji elektronicznej. Przedstawiamy wszystkie obszary w których obowiązują już nowe regulacje. Prześledzenie ich krok po kroku oraz wdrożenie w swojej placówce da pewność, że dokumentacja pracownicza jest prowadzona zgodnie z prawem. Ponadto weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej - szczegółowo na jego temat oraz zmian, które wprowadza będziemy pisać w kolejnej aktualizacji.

Od stycznia wyższe pensje

Nowe stawki wynagrodzenia obowiązują od 1 stycznia 2019 r., jednak  nauczyciele odczują je dopiero w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok 2019 r. Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych wzrośnie o 5%.

Nowości w Karcie Nauczyciela od 15 grudnia 2018 r. – 5 zmian

Część przepisów weszła w życie już 15 grudnia 2018 r., m.in. rozszerzenie katalogu nauczycieli, którzy mogą pełnić funkcję opiekuna stażu, doprecyzowanie przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej szkół oraz urlopu dla poratowania zdrowia. Przedstawiamy wszystkie regulacje.