RAPORT SPECJALNY: ZAJĘCIA WSPOMAGAJĄCE W PRAKTYCE SZKOLNEJ

Do redakcji napływa wiele pytań dotyczących organizacji w szkole zajęć wspomagających. Jak widać, temat jest wciąż aktualny i przysparza wielu wątpliwości – dziś zbieramy pytania dyrektorów. Ekspert udziela konkretnych, wyczerpujących odpowiedzi, wskazuje kierunki postępowania.

Zajęcia online w roku szkolnym 2021/2022 dla chorego ucznia

Czy istnieje możliwość zorganizowania zajęć w roku szkolnym 2021/202 z wykorzystaniem technik kształcenia na odległość dla ucznia klasy 4 szkoły podstawowej chorującego przewlekle i posiadającego zmniejszoną odporność (cukrzyca)? Jeżeli tak to na podstawie jakich przepisów?

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY 2021/2022 - WERSJA AKTUALNA, PO ZMIANACH. STAN NA 14.09. 2021

Zapoznaj się z przykładowym planem nadzoru pedagogicznego dyrektora szkoły. Dokument uwzględnia najnowsze zmiany i wymagania prawne, które weszły w życie 3 września tego roku. Przedstawiamy gotowy dokument. Uwaga! Zmiany względem wcześniejszych wersji zostały zaznaczone na kolor czerwony. 

Do kiedy przedstawić radzie plan nadzoru?

Dnia 3 września ukazało się rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. W paragrafie 2 wprowadzono zapis, że opracowane plany nadzoru na rok 2021/2022 należy dostosować do przepisów rozporządzenia w terminie 30 dni od wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Pojawiły się w związku z tym wątpliwości, czy istnieje konieczność zwoływania posiedzenia rady na 15 września, czy dyrektor powinien plan nadzoru przedstawić i zatwierdzić na kolejnej radzie, pod koniec września. 

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny

Najprawdopodobniej rok szkolny 2021/2022 także będzie obciążony  epidemią, zatem szkolny program wychowawczo-profilaktyczny powinien proponować działania wychodzące naprzeciw tej sytuacji. Przedstawiamy wytyczne do opracowania oraz przykładowy dokument, do wykorzystania we własnej placówce oświatowej.

Plan nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2021/2022 – wersja aktualna na 8.09.2021 r.

Początek roku szkolnego 2021/2022 wprowadza zmiany w przepisach dotyczących nadzoru pedagogicznego. Główną zmianą jest wprowadzenie zamiast ewaluacji – kontroli. Dotyczy to zarówno nadzoru zewnętrznego, jak i nadzoru dyrektora szkoły. O wskazówkach dla dyrektora do opracowania planu oraz o przykładowym planie nadzoru na rok szkolny 2021/2022 piszemy w artykule.

RAPORT SPECJALNY: Zadania szkół w związku z ustalonymi kierunkami polityki oświatowej na rok szkolny 2021/2022

Dnia 8 lipca 2021 r. opublikowano kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2021/2022. Przedstawiamy obszary pracy szkół, które w kolejnym roku szkolnym będą traktowane priorytetowo. Ponadto, ekspert zebrał do każdego kierunku zadania i wytyczne dla dyrektora.

Ocena stanu bezpieczeństwa w szkole na początku roku szkolnego

Szkoła musi być przygotowana pod względem bezpieczeństwa na powrót do niej po przerwie wakacyjnej uczniów i pracowników. Tym bardziej jest to istotne w roku szkolnym 2021/2022, gdyż ze względu na pandemię nieobecność w szkole była znacznie dłuższa niż dwa miesiące letnie. Zapewnienie bezpieczeństwa w szkole należy do zakresu zadań dyrektora. Odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa uczniom wymaga zaś dokonywania ocen stanu bezpieczeństwa uwzględniających całokształt zagadnień mających na nie wpływ. Sprawdzamy, jak dokonać takiej oceny.

ZATRUDNIENIE NAUCZYCIELA WSPOMAGAJĄCEGO KROK PO KROKU

Jeżeli jest to warunkowane zaleceniami wynikającymi z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, w szkole dla ucznia z orzeczeniem należy zatrudnić nauczyciela wspomagającego. Nauczyciel wspomagający musi mieć wymagane kwalifikacje, odpowiednio zawartą umowę, określony zakres obowiązków oraz podany wymiar czasu pracy. Jak, krok po kroku, wypełnić te obowiązki przedstawiamy w artykule. Procedura uporządkuje wiadomości i pozwoli bez problemu przebrnąć dyrektorowi przez to zadania.   

SPRAWOZDANIE Z NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA SZKOŁY W ROKU 2020/2021

Sprawozdanie z nadzoru pedagogicznego na rok szkolny 2020/2021 uwzględnia również obszary, zadania związane z kształceniem na odległość. Nowe zapisy zaznaczone są w treści kursywą.