W 2021 r. wyższa dotacja na podręczniki

W roku 2021 ma wzrosnąć dotacja celowa na wyposażenie szkół w podręczniki, natomiast kwota dotacji na materiały ćwiczeniowe pozostanie taka sama jak w roku ubiegłym – przewiduje projekt rozporządzenia MEiN w tej sprawie. Rozporządzenie ma wejść w życie 1 kwietnia 2021 r. Sprawdzamy, jakie będą kwoty dotacji.

Planowane wielkie zmiany: Model Edukacji dla Wszystkich

W prawie oświatowym zapowiadana jest prawdziwa rewolucja. Już na pierwszy kwartał 2021 r. zaplanowane są pierwsze projekty zmian w prawie oświatowym, które mają rozpocząć wdrażanie „Modelu Edukacji dla Wszystkich” (MEW). Zmiany zakładają m.in. przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w Centrum Dziecka i Rodziny czy wprowadzenie nowych stanowisk tj. asystenta ucznia oraz koordynatora edukacji włączającej. Przedstawiamy planowane etapy wdrażania tego projektu.

CKE: Próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny w marcu

Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny z materiałów udostępnionych przez CKE. Obejmą one zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy w marcu – szczegółowe terminy przedstawiamy poniżej.

Radykalne zmiany w egzaminach zewnętrznych w 2021 r.

Dnia 16 grudnia podpisane zostało rozporządzenie wprowadzające duże zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych, o których mowa była już od dłuższego czasu i towarzyszyło im wiele spekulacji. Zgodnie z zapowiedziami - zmiany są radykalne i wynikają z istniejącej sytuacji pandemii, która utrudnia przygotowania do tych ważnych egzaminów.

Nauczanie domowe czyli realizacja obowiązku szkolnego poza szkołą

Współczesna szkoła wzbudza duże zainteresowanie wśród rodziców. Dostępne obecnie, a niespotykane wcześniej, środki komunikacji sprzyjają częstym kontaktom pomiędzy rodzicami, dziećmi i ich nauczycielami. Opinie o szkole i nauczycielach, dobre i złe, rozprzestrzeniają się z prędkością światła powodując u niektórych dorosłych pewne zniechęcenie życiem współczesnej szkoły. Kierując się różnymi pobudkami skłaniają się oni do odsunięcia swoich dzieci od realizacji obowiązku szkolnego w warunkach szkolnych. Taką możliwość stwarzają bowiem przepisy prawa oświatowego. Zanim do tego jednak dojdzie muszą zostać spełnione określone prawem wymogi. Jak więc wygląda droga do tzw. nauczania domowego? Zapraszam do lektury materiału.

Półkolonie w czasie ferii zimowych dla najmłodszych

W czasie ferii zimowych w dniach 4-17 stycznia 2021 r. będzie można organizować wypoczynek w formie półkolonii dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej – tak zapowiedziało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Półkolonie będą mogły odbywać się w szkołach i placówkach oświatowych.

Wszystko o dofinansowaniu zakupów nauczycieli

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – ruszyło rządowe wsparcie dla nauczycieli realizujących kształcenie na odległość. Czasu na skorzystanie z niego jest niewiele, gdyż wnioski umożliwiające skorzystanie z proponowanego wsparcia można składać tylko do 7 grudnia 2020 r. Szczegółowe informacje zawarte są w rozporządzeniu zmieniającym: Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 18 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 2047). Wzór wniosku o dofinansowanie znajduje się w zakładce Dokumenty szkolne - Organizacja pracy szkoły. 

KORONAWIRUS: PROCEDURY POSTĘPOWANIA

 Coraz więcej pracowników szkół jest kierowanych na kwarantannę w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem. Odpowiadamy na liczne wątpliwości - czy nauczyciel na kwarantannie może prowadzić lekcje online,  jakie wynagrodzenie wypłacać za czas kwarantanny oraz jaki dokument potwierdza objęcie pracownika obowiązkową kwarantanną. 

MEN O ZDALNEJ NAUCE I SYTUACJI PLACÓWEK

Od 24 października br. uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, a także słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego mają kształcenie zdalne. W trybie stacjonarnym uczy się teraz 1,4 mln przedszkolaków oraz 1,1 mln uczniów klas I-III szkół podstawowych. Taką naukę mają również uczniowie szkół specjalnych klas IV-VIII. Nauczanie zdalne zostało wprowadzone do czasu zahamowania wzrostu zakażeń.