Zwolnienie nauczyciela z powodu siły wyższej

Co ma zrobić dyrektor szkoły, gdy nauczyciel żąda zwolnienia w trakcie lekcji, tłumacząc że musi odebrać dziecko z bólem brzucha z przedszkola? Nauczyciel przepracował już trzy godziny i pozostały mu jeszcze cztery godziny pracy. Nauczyciel nie wraca już w tym dniu do pracy.

Zmiana przydziału godzin nauczycielowi w trakcie roku szkolnego

Czy w trakcie roku szkolnego można dokonać zmiany przydziału godzin nauczycielowi, bez jego zgody, np. bibliotekarzowi posiadającemu uprawnienia do edukacji wczesnoszkolnej zawiesić część godzin biblioteki a dać mu edukację wczesnoszkolną (sytuacja wynikająca z L4 nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej będącej w ciąży), lub w tej samej sytuacji - nauczycielowi emerytowi zatrudnionemu na czas nieokreślony można zmienić przydział godzin (nie chodzi o redukcję godzin tylko o zmianę przedmiotów szkolnych)?

Zatrudnienie w dwóch szkołach a wywiązywanie się z obowiązków

Nauczyciel zatrudniony w szkole A i B na odrębne umowy zostaje oddelegowany ze szkoły A do szkoły B na 5-dniową wycieczkę. Czy szkoła A (oddelegowująca) płaci nauczycielowi za dni nieobecności w tej szkole ?

Udostępnianie pisemnych prac uczniów - obligatoryjne

Od lat we wszystkich typach polskich szkół obowiązuje art. 44e ust. 4 ustawy o systemie oświaty w brzmieniu: Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są udostępniane uczniowi i jego rodzicom.

Przepisywanie ocen w klasyfikacji końcowej

Mamy uczennicę, która dołączyła do naszej szkoły w czwartej klasie. W poprzedniej placówce szkolnej uzyskała ocenę celującą z filozofii. W naszej szkole w ramach egzaminu klasyfikacyjnego będzie zaliczać muzykę. Czy istnieje możliwość, aby ocena z filozofii została uwzględniona w jej świadectwie ukończenia szkoły? Uczennica wyraża zainteresowanie, aby mieć również uwzględnioną tę ocenę, ponieważ może ona być istotna w procesie rekrutacji na uczelnie wyższe. Czy istnieje jakiś sposób, abyśmy mogli to zrealizować, mimo że filozofia nie jest częścią naszej siatki ocen?

Procedura oceny pracy nauczyciela początkującego w związku z rozwiązaniem umowy

Czy podczas dokonywania oceny pracy dla nauczyciela początkującego (placówka niepubliczna), po ustaniu stosunku pracy (6 miesięcy pracy, w tym liczne zwolnienia), który odbywał przygotowanie do zawodu nauczyciela, powinna być zachowana cała procedura oceny pracy, włącznie z zawiadomieniem o możliwości zapoznania się z projektem oceny pracy? W jaki sposób powinno być dostarczone to zawiadomienie dla nauczyciela? Czy dyrektor musi otrzymać pokwitowanie doręczenia, czy może być wysłane drogą mailową? Czy nauczyciel ma prawo również odwołać się od oceny pracy?

Ocena pracy nauczyciela dyplomowanego

Nauczyciel dyplomowany miał ocenę pracy w 2010 roku. Od 2017 roku pracuje w innej szkole. W tym roku (2024 r.) chcę dokonać oceny pracy nauczyciela . Za jaki okres ocenić pracę nauczyciela. Od ostatniej oceny, czy wystarczy za okres 5 lat?

Kształcenie indywidualne z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość

Na podstawie orzeczenia o konieczności zorganizowania dla ucznia kształcenia indywidualnego oraz na wniosek rodzica planujemy realizowanie edukacji w formie zdalnej. Czy jest dopuszczalne, żeby nauczyciele realizowali nauczanie z dowolnego miejsca poza budynkiem szkoły? Zostało wstępnie przystosowane odrębne pomieszczenie z dostępem do komputera, w którym docelowo każdy nauczyciel wyznaczony do prowadzenia zajęć będzie mógł organizować proces edukacji swojego przedmiotu.

Dziecko z zaburzeniami odżywiania w szkole

Zaburzenia odżywiania to trzecia, po astmie i otyłości, najczęstsza choroba przewlekła u nastolatków. Codzienne funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami odżywiania jest bardzo utrudnione, a świadome otoczenie może stanowić dużą pomoc lub stać się zagrożeniem. Dlatego bardzo ważne jest, by wszyscy nauczyciele wiedzieli o chorobie ucznia i znali zasady postepowania. Tym bardziej, że dane statystyczne wskazują, iż w każdej klasie licealnej choroba może dotyczyć nawet dwóch osób, a coraz częściej niestety dotyczy również dzieci w szkole podstawowej. Przedstawiamy praktyczny artykuł dotyczący obowiązków, zadań, profilaktyki i zasad pomocy uczniom z zaburzeniami odżywiania. W artykule m.in.Zaburzenia odżywiania - czyli co?Co powoduje zaburzenia odżywiania? Profilaktyka zaburzeń odżywianiaFunkcjonowanie ucznia z zaburzeniami odżywianiaWczesna interwencja w przypadku symptomów zaburzeń odżywianiaUczeń z anoreksją – zadania szkołyDziecko z bulimią w szkolePraktyczne narzędzieScenariusz zajęć: Gdy widzisz się w krzywym zwierciadle. Profilaktyka zaburzeń odżywiania dla młodszych uczniów szkół podstawowych

Wydawanie rodzicom ucznia kopii arkuszy ocen

Czy można rodzicom wydać kopie arkuszy ocen i na jakiej podstawie prawnej?