PUZZLE BRANŻOWE czyli łączenie kwalifikacji z różnych podstaw programowych kształcenia w zawodach  w odniesieniu do zdobywania pełnych kwalifikacji dla zawodu

W trakcie trwającej reformy edukacji szczególnie wiele zmian dotyczy szkolnictwa zawodowego, które od kilku lat funkcjonuje jako branżowe. W tym czasie kilkakrotnie już zmieniona została podstawa programowa kształcenia w zawodach. W konsekwencji wprowadzanych zmian obowiązuje jednocześnie kilka podstaw programowych: z 2012, 2017 i 2019 r. wraz z kilkoma rozporządzeniami wprowadzającymi zmiany. Trzeba zachować dużą ostrożność w podejmowaniu decyzji związanych z kształceniem, przyjmowaniu uczniów do szkoły, organizacją egzaminów zawodowych. Szkoły napotykają wiele wątpliwości i niejasności dotyczących stosowania właściwej podstawy programowej w sytuacji niektórych uczniów, szczególnie tych, którzy powtarzają klasę lub zmieniają szkołę. W artykule przedstawiamy rozwiązania kilku konkretnych kłopotliwych sytuacji.