MEN: Zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego 2019/2020

Jak co roku, Minister Edukacji Narodowej ustalił kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020. Zbieramy informacje, jakie zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego będą realizować kuratorzy oświaty w zakresie kontroli, ewaluacji i monitorowania.

Komunikat MEN: Ważne terminy i wytyczne

W związku z początkiem roku szkolnego 2019/2020 MEN przygotowało specjalny komunikat dla placówek, przedstawiając w nim m.in. kalendarz na nowy rok szkolny oraz ważne wytyczne i nowe obowiązki osób zarządzających. Sprawdzamy i podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

Nowości w Karcie Nauczyciela

Od 1 września zacznie też obowiązywać wiele nowych zmian wprowadzonych w Karcie Nauczyciela. Dnia 11 lipca 2019 r. ogłoszono w Dzienniku Ustaw ustawę zmieniającą Kartę Nauczyciela.  Porządkujemy, które przepisy zaczną obowiązywać już od nowego roku szkolnego!

5 nowości w zakresie dokumentacji nauczania

Ustawodawca planuje też liczne zmiany w zakresie dokumentacji nauczania. Sprawdzamy, jakie nowości zaczną obowiązywać od nowego roku szkolnego.

„Wyprawka szkolna” na rok 2019/2020

Rada Ministrów przyjęła uchwałę i rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na zakup podręczników i materiałów edukacyjnych. Celem Rządowego programu „Wyprawka szkolna” jest wyrównywanie szans edukacyjnych i wspieranie rozwoju edukacyjnego uczniów przez dofinansowanie zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych.

„Dobry start” - założenia na rok szkolny 2019/2020

Projekt ustawy o świadczeniu dobry start przewiduje przeniesienie rozwiązań funkcjonujących dotychczas – czyli od zeszłego roku – na poziomie uchwały i rozporządzenia Rady Ministrów na grunt ustawy. Sprawdzamy, czy w programie nastąpiły jakieś zmiany od zeszłego roku.Proponuje się, aby projektowana ustawa weszła w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Świadectwo pracy bez imion rodziców

Dnia 4 maja 2019 r. weszła w życie ustawa z 21 lutego 2019 r. , która ogranicza zakres przetwarzanych danych pracowników m.in. poprzez odstąpienie od pozyskiwania imion rodziców kandydata do pracy.

Dostęp do opieki zdrowotnej w szkole

Sejm uchwalił ustawę, która standaryzuje zakres opieki zdrowotnej nad uczniami. Zapewnia ona dostęp do opieki zdrowotnej w szkole oraz gwarantuje równy dostęp dzieci i młodzieży do gabinetów stomatologicznych.

10 nowości w klasyfikacji uczniów

Od 27 kwietnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące klasyfikacji uczniów.  Zmiany wprowadza także ustawa z 25 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty i ustawy – Prawo oświatowe.