WYDANIE ONLINE

RAPORT SPECJALNY: NOWY AWANS ZAWODOWY KROK PO KROKU
Tak ważnych zmian w awansie zawodowym nauczycieli nie było od wielu lat. W roku szkolnym 2022/2023 mamy do czynienia z reformą systemu awansu zawodowego. Sprawdzamy, jak będzie wyglądał nowy awans zawodowy nauczycieli oraz jakie czynności musi podjąć dyrektor względem nauczycieli. Wato zapoznać się z 19 krokami postępowania awansowego.W artykule m.in.: Zatrudnienie nauczyciela początkującego Przydzielenie nauczycielowi mentora Pierwsza ocena pracy nauczyciela Zatrudnienie nauczyciela na czas nieokreślony Druga, komisyjna ocena pracy Trzecia ocena pracy - na wniosek nauczyciela Dokumenty do tematu m.in: Wzór umowy o pracę z nauczycielem początkującym Informacja o rozpoczęciu okresu przygotowania do zawodu nauczyciela Informacja o powierzeniu funkcji mentora Wzór umowy o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem początkującym

czytaj więcej »

W poprzednim wydaniu zamieściliśmy pierwszą część artykuły na temat oceniania uczniów. Temat ten budzi zawsze wiele wątpliwości. Czy trzeba uzasadniać oceny, czy można postawić ocenę niedostateczną za niewykonanie polecenia, czy można w ocenianiu wewnątrzszkolnym stosować symbol „0”, czy można zwolnić ucznia z zajęć praktycznej nauki zawodu, czy można oceniać uczniów za aktywność? Kontynuujemy nasz cykl - dziś rozwiązania kolejnych zebranych problemów i pytań dyrektorów. Mam nadzieję, że nasze kompendium wiedzy pozwoli uniknąć niejednego błędu!W artykule m.in.: Czy można uczniowi postawić ocenę niedostateczną za niewykonanie zleconego zadania? Czy można stosować w ocenianiu wewnątrzszkolnym symbol „0”? W jaki sposób poprawnie ustalić ocenę ostateczną w szkole policealnej? Jak powinno wyglądać zwalnianie uczniów z zajęć praktycznej nauki zawodu? Czy można oceniać uczniów za aktywność? Dokumenty do tematu Procedura podwyższania oceny przewidywanej Procedura udostępniania sprawdzonych i ocenionych prac pisemnych Protokół z egzaminu uzupełniającego różnice programowe  UWAGA! Pierwsza część artykuły na temat oceniania uczniów w poprzedniej aktualizacji, nr 211.Uwaga! w poprzednim wydaniu były poruszone problemy 1-16. Kontynuujemy numerację od sytuacji 17.

czytaj więcej »

Pierwsze półrocze szkoły to czas, w którym wiele szkół organizuje wyjazdy integracyjne, tzw. zielone szkoły albo wycieczki szkolne. Wielu nauczycieli odmawia udziału w wyjazdach powołując się na fakt, że taki obowiązek nie wynika z Karty Nauczyciela. Czy słusznie? Kto może być opiekunem na wycieczce szkolnej? Czy uczeń z autyzmem może w niej uczestniczyć? Czy wyjazd uczniów na zieloną szkołę może być dofinansowany z dotacji? Gdzie i komu dyrektor zgłasza wycieczkę zagraniczną organizowaną przez szkołę? Zapraszam do lektury artykułu i zapoznania się z odpowiedziami na najczęstsze problemy innych dyrektorów.W artykule m.in.: Udział w zielonej szkole - prawo czy obowiązek nauczyciela? Jaki cel ma organizowanie przez szkoły krajoznawstwa i turystyki? Czy nauczyciel może odmówić wyjazdu na zieloną szkołę? Zielona szkoła z dotacji - czy to możliwe? Emerytowany nauczyciel – czy może być opiekunem wycieczki? Kto podpisuje umowę na wycieczkę kilkudniową? Wycieczki szkolne dla chętnych - czy to możliwe?

czytaj więcej »

W roku szkolnym 2020/2021 przyjęto ucznia z Ukrainy do naszej szkoły. Czy w tym roku szkolnym dla tego ucznia przysługują zajęcia wyrównawcze?

czytaj więcej »