Uczeń z depresją - postępowanie, wytyczne

Niewątpliwie należy bić na alarm. Depresja wśród uczniów (i to coraz młodszych) to coraz częstszy problem, w ostatnich latach ogromnie spotęgowany problemami, które w młodych ludziach wywołują poczucie lęku i niepewności: pandemia i związany z nią przymus izolacji, wojna tuż obok naszego kraju, zmiany klimatyczne. Depresja jest niezwykle zróżnicowana w zakresie przebiegu i sposobu udzielania pomocy. Nie jest łatwo rozpoznać depresję, odróżnić ja od smutku, nakłonić rodziców do poinformowania szkoły o chorobie, nie jest łatwo pracować z dziećmi z depresją, aby pomóc i nie zaszkodzić. Jakie zadania i obowiązki spoczywają na szkole, jak rozpoznać depresję i pomóc dziecku - omawiamy w artykule.

W artykule m.in.

Przyczyny i objawy depresji u dzieci i nastolatków

Zadania szkoły i rodziców – etapy postępowania

Postępowanie z uczniem z depresją - wskazówki dla nauczycieli

Rola i oddziaływanie klasy

Próba samobójcza

Dokumenty do tematu

Prewencja i pomoc w depresji. Scenariusz zajęć zdalnych dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Praktyczne narzędzia

Pytania, które można skierować do dziecka z podejrzeniem depresji

Gdzie szukać pomocy specjalisty?