Zmiany w zawodach szkolnictwa artystycznego

Dnia 28 kwietnia 2023 r. weszły w życie zmiany w zakresie zawodów szkolnictwa artystycznego. Pojawi się m.in. nowa specjalność „projektowanie użytkowe”, ale to nie wszystko. Sprawdzamy, jakie nowości przewidziano w zakresie tych zawodów.

Zmiany w funkcjonowaniu młodzieżowych ośrodków wychowawczych

W młodzieżowych ośrodkach wychowawczych będzie można tworzyć domy dla nieletniej matki z dzieckiem. To nie jedyna zmiana w zakresie funkcjonowania MOW. Sprawdzamy, jakie jeszcze nowości przewidziano dla tych placówek. Nowe rozporządzenie weszło w życie 6 kwietnia 2023 r.

Różnice programowe krok po kroku - zasady uzupełniania

Uczniowie wszystkich typów szkół dokonują zmiany szkoły w trakcie cyklu kształcenia z wielu różnych powodów. Do zadań dyrektorów szkół należy tak zorganizować pracę szkoły, aby każda zmiana, o którą proszą uczniowie wraz z rodzicami były zgodne z prawem. Jednak przyjęcie ucznia do szkoły w tracie cyklu kształcenia to nie koniec zadań dla szkoły.  Jak wygląda procedura uzupełniania różnic programowych, jakie dokumenty są niezbędne, jak postępować w poszczególnych sytuacjach zmiany szkoły? Odpowiedzi w artykule!W artykule m.in.: Czym są różnice programowe? Uzupełnianie różnic programowych Procedura uzupełniania różnic programowych Przykłady, sytuacje szczególne Dokumentowanie uzupełniania różnic programowych Dokumenty do tematu Protokół z egzaminu uzupełniającego różnice programowe Protokół z egzaminu klasyfikacyjnego

Planowane nowe wzory świadectw szkolnych - bez nazw przedmiotów

Szkoły będą samodzielnie wpisywały nazwy przedmiotów w świadectwach szkolnych i arkuszach ocen. Nazwy te znikną bowiem z nowych wzorów świadectw. Taką zmianę przewidziano w projekcie nowego rozporządzenia dotyczącego wzorów świadectw szkolnych i pozostałej dokumentacji nauczania.Rozporządzenie ma wejść w życie jeszcze w tym roku szkolnym - następnego dnia po ogłoszeniu.