Poinformowanie rodziców o zamiarze likwidacji szkoły to stworzenie realnej możliwości zapoznania się z treścią zawiadomienia

Pytanie:

Chcąc zlikwidować szkołę z końcem roku szkolnego 2014/2015, rada gminy musiała podjąć uchwałę intencyjną do końca lutego br. Jednym z obowiązków związanych z planowaną likwidacją jest poinformowanie o tym fakcie m.in. rodziców na co najmniej 6 miesięcy przed likwidacją. Spotyka się jednak dwa stanowiska w zakresie doręczenia informacji na ten temat:

1) zgodnie z pierwszym stanowiskiem do końca lutego powinno nastąpić skuteczne doręczenie, tj. zakładające, że rodzic faktycznie zapoznał się z informacją lub nastąpiło doręczenie zastępcze. Zatem w przypadku wysyłania przesyłek poleconych należy brać pod uwagę, iż mogą być one dwukrotnie awizowane. Należy zatem planować powiadamianie z odpowiednim wyprzedzeniem;

2) drugie stanowisko opiera się na założeniu, iż istotna jest realna możliwość zapoznania się z informacją, nie zaś fakt, czy rodzic faktycznie skorzystał z tej możliwości. Dla zachowania 6-miesięcznego terminu wystarczające jest zatem wysłanie informacji listem poleconym nawet w ostatnim dniu lutego.

Jakie stanowisko należy uznać za prawidłowe?