KONTROLA SPEŁNIANIA OBOWIĄZKU SZKOLNEGO

Jak co roku nasza szkoła ma problem z kontrolą spełniania obowiązku szkolnego. Zawsze posiłkujemy się wykazem dzieci zameldowanych w obwodzie szkoły, ale różnice między dziećmi zameldowanymi a zamieszkałymi są dość spore (wiele osób mieszka zagranicą a zameldowani są w naszym obwodzie). Gmina nie ma możliwości udostępnienia wykazu mieszkańców, bo takiego nie posiada (taką informację uzyskałam urzędzie). Do księgi dzieci wprowadza się dane dzieci zamieszkujących w obwodzie szkoły, nie tych zameldowanych - skąd więc, jako placówka oświatowa, mamy brać dane?

Dziecko z astmą w szkole - procedura postępowania

Astma oskrzelowa to najczęściej występująca przewlekła choroba układu oddechowego u dzieci. Badania wskazują na wzrost zachorowań o podłożu alergicznym. Stąd też uczniów z astmą jest w szkole coraz więcej. Jest wiele przyczyn, które mogą spowodować nagłe nasilenie choroby, więc nauczyciele powinni mieć wiedzę o tym, że dziecko choruje na astmę oraz znać zasady postępowania z uczniem, a także wiedzieć jak zareagować w sytuacji nasilenia objawów. Przedstawiamy najważniejsze wytyczne i zasady postępowania.W artykule m.in.Funkcjonowanie ucznia z astmąObjawy astmyWytyczne podczas pobytu w szkole ucznia z astmąPostępowania w sytuacji ataku astmy w szkole

Bon na laptopa dla nauczyciela - terminy, wytyczne, praktyka

Aby otrzymać bon na laptop nauczyciel musi spełnić konkretne wymagania określone przepisami. Należą do nich m.in. zatrudnienie w danej placówce oświatowej oraz konkretna data zatrudnienia. Jakie jeszcze wymogi nakłada prawo, komu przysługuje – a komu nie, bon na laptopa i na co można go przeznaczyć? W artykule wyjaśniamy wątpliwości związane z tematem i przedstawiamy 7 warunków,  od których zależy przyznanie i realizacja bonu na laptopa.W artykule m.in.WARUNEK 1. Rodzaj sprzętuWARUNEK 2. Nauczyciel uprawiony do bonuWARUNEK 3. Zatrudnienie w dniu 30 września 2023 r.WARUNEK 5. Obecność w dniu złożenia wniosku o bon na laptopaWARUNEK 6. Jedna forma wsparcia dla nauczycielaPraktyczne narzędzieProcedura ubiegania się o bon na laptopa

Wprowadzenie równoważnego czasu pracy w szkole

Pytanie: Czy w szkole można wprowadzić równoważny system czasu pracy? Na czym on polega i jak sporządzić rozkład czasu pracy?

Urlop z powodu siły wyższej pracownika zatrudnionego w dwóch szkołach

Pytanie: Pracownik niepedagogiczny jest zatrudniony w dwóch szkołach. Czy ma prawo w obu szkołach skorzystać z urlopu z powodu siły wyższej? 

Remont w trakcie roku szkolnego a zawieszenie zajęć

Pytanie: W szkole będzie prowadzona pełna termomodernizacja (wymiana okien, grzejników, ocieplenie budynku). Czy i w jaki sposób dyrektor może zawiesić zajęcia? Czy może wykorzystać z tego powodu dni dyrektorskie?

Praktyki pedagogiczne w szkole

W przedszkolach, szkołach podstawowych i innych placówkach oświatowych mogą być realizowane praktyki pedagogiczne. Są one częścią studiów przygotowujących do pracy w zawodzie nauczyciela. Nie można ich zatem studentowi odmówić. Dyrektor, w którego szkole praktyki się odbywają ma jednak szereg obowiązków, w tym zawarcie pisemnego porozumienia z uczelnią, która zwraca się z prośbą o przyjęcie studentów na praktyki, czy weryfikacja dokumentów związanych z rozpoczęciem praktyki. Więcej informacji w artykule.W artykule m.in.Wymiar praktykCele praktyk pedagogicznych (oczekiwane efekty)Umowa między uczelnią a szkołąZasady finansowania praktykObowiązki dyrektora szkoły jako nadzorującego praktykiDokumenty do tematuZgoda dyrektora na odbycie zawodowej praktyki pedagogicznejKarta przebiegu praktyki pedagogicznejUmowa o organizację studenckiej praktykiPrzykład programu praktyk

Nagroda dyrektora dla nauczyciela po dłuższej nieobecności w pracy

Pytanie: Czy po dłuższej nieobecności w pracy nauczyciel może otrzymać nagrodę dyrektora?

Bon na laptop dla nauczyciela uczącego w różnych klasach

Pytanie: W związku z programem "bon na laptop dla nauczycieli", w pierwszej turze mają otrzymać go nauczyciele przedmiotu uczący w klasach IV - VIII. Co to oznacza? W mojej małej, wiejskiej szkole nauczyciele mają kwalifikacje do nauczania kilku przedmiotów i tak np. mam nauczycielki, które uczą klasy I-III oraz geografii, biologii, plastyki w klasach IV-VIII; nauczycielkę, która jest nauczycielem wspierającym, nauczycielem przedmiotu i pedagogiem specjalnym. Czy tacy nauczyciele otrzymają bon? Czy nauczyciele, którzy pracują w dwóch jednostkach otrzymują bon w jednostce macierzystej?

Zajęcia z etyki w arkuszu i planie lekcyjnym

Pytanie: Rodzic dwóch uczniów zwrócił się z wnioskiem o umieszczenie etyki w planie zajęć wszystkich klas zarzucając szkole, że brak informacji o terminie zajęć etyki jest dyskryminacją. Problem w tym, że aktualnie nie ma żadnego zgłoszenia ucznia na etykę, stąd wynika brak tych zajęć zarówno w arkuszu organizacyjnym jak i w planie lekcji. Jeżeli dostaniemy zgłoszenie o potrzebie organizacji zajęć etyki - takie lekcje się pojawią. Czy rodzic ma słuszność prosząc o umieszczenie w planie zajęć, które nie są zaplanowane w arkuszu i sam wcześniej nie zgłosił na nie potrzeby?