Dofinansowanie do podręczników na rok szkolny 2016/2017

Rada Ministrów przygotowała projekt rozporządzenia, które określa formę pomocy dofinansowania do podręczników w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Opisuje on szczegółowo, którzy uczniowie mogą skorzystać z pomocy. Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszeniu, ze względu na możliwość zakupu podręczników w okresie wakacji.

Będą zmiany w kwalifikacjach nauczycieli

Resort edukacji szykuje istotne zmiany w przepisach dotyczących kwalifikacji nauczycieli. Projekt przewiduje m.in. dostosowanie wymogów kwalifikacyjnych dotyczących poziomu wykształcenia nauczycieli do zakresu kształcenia. Sprawdź, jakich nauczycieli dotyczy przygotowany projekt i jakie zmiany chce wprowadzić.

Będą zmiany w darmowych podręcznikach

W klasach I–III szkoły podstawowej nauczyciele będą mieli wybór między trzema darmowymi podręcznikami. Wśród tych podręczników do wyboru będzie także aktualny „Nasz Elementarz”.

10 zmian w przekazywaniu niektórych danych do SIO

Nowe terminy składania danych przewiduje projekt rozporządzenia w sprawie danych dziedzinowych gromadzonych w SIO. Zmiany mają na celu głównie dostosowanie przepisów do prawa oświatowego. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 września 2016 r.

Uchwały stanowiące rady pedagogicznej podejmowane przed 1 września – część I

Przed rozpoczęciem zajęć przed dyrektorem staje ważne zadanie – przygotowanie szkoły do pracy w nowym roku szkolnym. Jego właściwa realizacja nie jest możliwa bez udziału rady pedagogicznej, która musi podjąć wiele ważnych decyzji. W części I artykułu przedstawiamy 7 przykładowych uchwał wynikających z kompetencji stanowiących rady pedagogicznej.  

Procedura i zasady kontroli przez dyrektorów szkół obowiązku szkolnego i nauki

Dyrektorzy publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, a także specjalnych, o przyjęciu ucznia do szkoły są obowiązani powiadomić dyrektora publicznej szkoły podstawowej lub gimnazjum, w których obwodzie uczeń mieszka, oraz informować go o spełnianiu przez ucznia obowiązku szkolnego. Należy również pamiętać, że gmina jako organ prowadzący ma prawo do kontroli wykonywanych przez dyrektora zadań w zakresie kontroli spełniania obowiązku szkolnego.

Funkcjonowanie szkoły w czasie wakacji – jakie zadania można powierzyć dyrektorowi

Nie wszystkim dyrektorom uda się odpocząć w czasie wakacji, gdyż wiele zadań wykonywanych na koniec roku szkolnego może się przedłużyć na czas ferii letnich. Jednak przedłużenie pracy na ten czas nie może być dłuższy niż łącznie 7 dni, a zgodę na jej wykonywanie wydaje organ prowadzący. Poznaj obowiązki, jakie mogą Cię spotkać w szkole w czasie wakacji.

15 zasad wypłaty świadczenia urlopowego dla nauczycieli

Świadczenie urlopowe należy wypłacić do 31 sierpnia, ale w większości szkół nauczyciele otrzymują je już na przełomie czerwca i lipca. Nie zawsze jednak wiadomo, komu przysługuje świadczenie w danym roku szkolnym. Poznaj 15 zasad ustalania prawa do świadczenia urlopowego.