Nowa podstawa programowa oraz ramowe plany nauczania

Do 9 grudnia br. można było zgłaszać – w ramach prekonsultacji – opinie w sprawie projektów dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, oraz ramowych planów nauczania. Co zawierały projekty – przedstawiamy szczegóły!

Już od 1 stycznia nowe zasady wydawania świadectwa pracy

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej skierował do konsultacji projekt nowego rozporządzenia regulującego treść świadectwa pracy, a także sposób jego wydawania i prostowania. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2017 r. Podpowiadamy, co dokładnie się zmieni.

Jakie są najważniejsze terminy związane z reformą oświaty

Wdrażanie zmian związanych z reformą oświaty i pierwsze przekształcenia szkół rozpoczną się już od września 2017 r. I choć do tego terminu jest jeszcze trochę czasu, to warto wiedzieć, jakie zadania w związku z reformą będą mieli dyrektorzy i organy prowadzące jeszcze w tym roku szkolnym. Przedstawiamy najważniejsze terminy!

Jakie kwalifikacje będzie musiał mieć nauczyciel przyrody

Zgodnie z przyjętymi założeniami reformy systemu oświaty, przedmiot przyroda będzie realizowany w IV klasie 8-letniej szkoły podstawowej, natomiast biologia, geografia, chemia i fizyka pojawią się odpowiednio w klasach V–VIII szkoły podstawowej. Podpowiadamy, kto będzie mógł nauczać tych przedmiotów po zmianach.

Jak reforma oświaty wpłynie na organizację klas sportowych i dwujęzycznych

Przepisy projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe przewidują kilka wariantów przekształcenia gimnazjum sportowego, mistrzostwa sportowego lub gimnazjum z oddziałami. MEN zapowiada, że przekształcone szkoły sportowe będą funkcjonować na podobnych zasadach jak w obecnym stanie prawnym. A jak będzie z oddziałami dwujęzycznymi?

Elektroniczny wzór formularza sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli za 2016 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło formularz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2016 r. Podpowiadamy, do kiedy należy go przesłać i komu udostępnić.

Do kiedy nauczyciel może przejść na emeryturę na tzw. starych zasadach

Przejście na emeryturę na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela na tzw. starych zasadach możliwe jest jedynie przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Tymczasem wskutek nowelizacji przepisów emerytalnych uchwalonych przez Sejm, wiek emerytalny mężczyzn został obniżony do 65 lat, a kobiet – 60 lat. Do kiedy należy złożyć wniosek o przejście na emeryturę nauczycielską?

9 najczęściej występujących problemów wychowawczych i edukacyjnych w szkole – rady dla dyrektora

Specyficzne trudności w nauce, agresja, nieposłuszeństwo i naruszanie zasad społecznych to najczęściej pojawiające się problemy wychowawcze w szkole. Ale to niejedyne – okazuje się, że są i takie, które trudniej rozpoznać, a tym bardziej – znaleźć skuteczny sposób ich zapobiegania. W artykule przedstawiamy wskazówki, jak rozpoznawać najczęściej pojawiające się problemowe zachowania, a także wskazówki dla dyrektora, jak skutecznie im zapobiegać. Dodatkowo prezentujemy procedury, które można zastosować w każdej szkole.