Harmonogram zmian związanych z reformą, czyli najważniejsze zadania dyrektora szkoły

Wdrażanie reformy oświaty wiąże się z wieloma nowymi zadaniami dla dyrektorów szkół, a także organów prowadzących. Począwszy od uchwał związanych z dostosowaniem sieci szkół, po sprawne przeprowadzenie ruchów kadrowych w maju czy zmianę dokumentacji szkolnej. Przedstawiamy najważniejsze zadania dyrektora szkoły i terminy wprowadzania zmian.

Dopuszczanie podręczników do użytku szkolnego według nowych przepisów

Nowy sposób dopuszczania podręczników szkolnych będzie obowiązywał tam, gdzie zmieni się podstawa programowa od 1 września 2017 r. Przepisy będą obowiązywać po dniu następującym od dnia ogłoszenia rozporządzenia w Dzienniku Ustaw.

Arkusz organizacji – zasady opracowywania po zmianach przepisów

Wprowadzana obecnie reforma ustroju szkolnego dokona istotnym zmian w strukturze szkolnictwa. Podstawowym celem reformy jest likwidacji gimnazjów i powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej, ale te zmiany pociągają za sobą konieczność wydłużenia nauczania w technikum do pięciu lat, czy też w liceum do lat czterech, co również jest powrotem do struktury obowiązującej przed wprowadzeniem gimnazjów. Istotną zmianę nazewnictwa wprowadza natomiast przekształcenie dotychczasowych szkół zawodowych w szkoły branżowe I i II stopnia. Wszystkie te zmiany muszą zostać uwzględnione w arkuszach organizacji szkół powstających od nowego roku szkolnego. 

8 nowości w statutach placówek oświatowych

Od przyszłego roku szkolnego, w związku z przekształcaniem, włączaniem i likwidowaniem placówek oświatowych, trzeba będzie dostosować statuty do aktualnych przepisów oświatowych. Przedstawiamy terminy na dostosowanie statutów i jakich placówek dotyczą.