Nie można wprowadzać limitu usprawiedliwień wystawianych przez rodziców uczniów

Pytanie: Czy szkoła gimnazjalna może w swojej dokumentacji określić limit usprawiedliwień i zwolnień wypisywanych przez rodziców?

Nie będzie nowych możliwości przekazywania szkół – MEN wycofuje projektowane zmiany

Po protestach pracowników oświaty doszło do porozumienia ZNP i MEN w sprawie planowanych zmian w ustawie o systemie oświaty. Zwieńczeniem kompromisu jest wycofanie z projektu ustawy zapisów, które umożliwiały przejmowanie samorządowych szkół przez związki międzygminne i powiatów oraz zatrudnianie nauczycieli wspierających na podstawie Kodeksu pracy.

Język obcy powinien być w podstawie programowej przedszkoli

Zmiana przepisów o opłatach za przedszkola i związane z tym różnice w ich interpretacji zwróciły uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich. W swoim wystąpieniu do nowego ministra edukacji narodowej Joanny Kluzik-Rostkowskiej RPO wnioskuje o uzupełnienie podstawy programowej wychowania przedszkolnego o język obcy oraz zajęcie stanowiska w sprawie zasad organizowania zajęć dodatkowych w przedszkolach.

Eurosieroctwo. Pomoc uczniom, których rodzice wyjechali zagranicę

Nawet 400 tysięcy dzieci w Polsce może dotyczyć problem eurosieroctwa. Coraz więcej dyrektorów szkół  boryka się z negatywnymi skutkami emigracji zarobkowej rodziców uczniów. Pogorszenie się wyników w nauce, absencja, brak motywacji, konflikty w relacja z rówieśnikami to tylko niektóre objawy pozostawania dziecka bez opieki rodziców. Sprawdzamy jakie są możliwe zagrożenia związane z eurosieroctwem i jaka jest sytuacja prawna dziecka pozbawionego opieki rodziców oraz prezentujemy zasady postępowania szkoły wobec dzieci, których rodzice wyjechali zagranicę.