Pracownik niepełnosprawny może pracować krócej bez orzeczenia

Zmiana w czasie pracy pracowników niepełnosprawnych, jaka obowiązuje od 16 lipca wprowadza skróconą normę czasu pracy – do 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu bez konieczności przedstawiania orzeczenia lekarskiego o celowości  stosowania skróconych norm czasu pracy

Pracownik nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego przebywając na bezpłatnym

Pytanie: Woźna zatrudniona w szkole podstawowej przebywała na urlopie bezpłatnym do 30 czerwca 2014 r. na podstawie art. 174 ustawy z 26 czerwca 1974 r – Kodeks Pracy (urlop bezpłatny na czas pracy u innego pracodawcy). W tym czasie w innej szkole wykonuje pracę pomocy nauczyciela. Od 1 lipca wraca do swojej podstawowej szkoły, której miała udzielony urlop bezpłatny. Jak udzielić jej urlopu wypoczynkowego? Czy wracając do pierwotnej szkoły, może wykorzystać urlop z tej drugiej szkoły? Czy powinna dostać ekwiwalent za niewykorzystany urlop i wrócić do pierwotnej szkoły, ale wtedy ile będzie miała urlopu w pierwotnej szkole, czy może iść od razu na urlop?

Ponad roczny urlop macierzyński i rodzicielski skutkują powtórzeniem stażu

Obecnie nieobecność w pracy w trakcie trwania stażu na wyższy stopień awansu, trwająca nieprzerwanie dłużej niż rok oznacza konieczność jego powtórzenia. Nowe zapisy do Karty Nauczyciela miały to zmienić, jednak projekt nowelizacji został odrzucony przez sejmowe komisje. Nie przekreśla to jednak szansy na zmianę niekorzystnych zapisów.

Pensum specjalistów nadal w rękach organów prowadzących

Nadużycia, do jakich dochodziło przy ustalaniu pensum nauczycieli specjalistów przez niektóre organy prowadzące, doprowadziło do złożenia w Sejmie projektunowelizacji Karty Nauczyciela, który ustalił je na poziomie 20 godzin tygodniowo. Zaproponowane zmiany zostały wprawdzie odrzucone przez komisje sejmowe, ale ostateczna decyzja należy jeszcze do Sejmu.

Organizację obozu kondycyjno‑sprawnościowego trzeba zgłosić w kuratorium

Pytanie: W połowie sierpnia szkoła ponadgimnazjalna organizuje obóz kondycyjno‑sprawnościowy dla młodzieży (wiek uczestników 16–17 lat) przypominający poligon wojskowy. Na zakończenie obozu uczniowie otrzymują dyplomy i nagrody. Czy należy dokonać zgłoszenia takiego obozu do kuratorium? W szkole jest realizowany własny program wojskowy i policyjny.

Opinia poradni opisuje trudności i daje zalecenia do pracy z uczniem

Pytanie: Szkoła otrzymała opinię o uczniu klasy III szkoły podstawowej ze specjalistycznej poradni psychychologiczno‑pedagogicznej (poradnia niepubliczna, ale wpisana do ewidencji), w której wątpliwości budzą następujące sformułowania:1.„Silny komponent genetyczny dysleksji w rodzinie”;2.„Obserwacja psychopedagogiczna, dane z wywiadu oraz wyniki prób diagnostyczno‑klinicznych stosowanych w terapii korekcyjno‑kompensacyjnej wskazują na specyficzne trudności w uczeniu się o charakterze dysleksji rozwojowej o łagodnym, nienasilonym przebiegu” i „Problemy (ucznia) mają charakter specyficznych trudności szkolnych typu dyslektycznego (deficyt pamięci fonologicznej, trudności w dekodowaniu, problemy funkcji wykonawczych)”3.„Zalecenia: udział w zajęciach korekcyjno‑kompensacyjnych realizujących indywidualny program wspomagania funkcji słuchowych, sekwencyjnej pamięci słuchowej oraz świadomości fonologicznej we wszystkich modułach, trening dekodowania słów i pseudosłów”.4.„Zalecenia do egzaminu: Wydłużenie czasu pracy”.W związku z tym zespół nauczycieli postawił pytania:Czy zasadne jest stwierdzanie takich dysfunkcji już u ucznia klasy III szkoły podstawowej?Czy w opinii dla trzecioklasisty szkoły podstawowej można umieszczać zalecenia dotyczące egzaminów?Czy taki zakres zaleceń jest możliwy do realizacji przez szkołę publiczną?

Nieformalny zastępca dyrektora może dostać wyższy dodatek funkcyjny

Pytanie: Dyrektor szkoły od kilku tygodni przebywa na zwolnieniu lekarskim, zastępuje go kierownik internatu, który pracuje w godzinach popołudniowych. Czy kierownik otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za zastępstwo?

Nie wolno korzystać podręczników, których nie ma w wykazie MEN

Pytanie: Czy nauczyciel może korzystać z podręcznika i ćwiczeń, których nie ma w wykazie dopuszczonych do użytku szkolnego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Nie można wszcząć postępowania kwalifikacyjnego bez zatrudnienia w szkole

Pytanie: Nauczyciel, który skończył staż na stopień nauczyciela dyplomowanego 31 maja 2014 r. chce złożyć wniosek o rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. Czy w związku z tym, że od 1 września nie będzie zatrudniony w żadnej innej placówce, może złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego do 31 października 2014?