Nawet 770 zł wyniesie dofinansowanie pomocy z programu „Wyprawka szkolna 2015/2016”

W roku szkolnym 2015/2016 kwota uprawniająca do otrzymania pomocy z programu „Wyprawka szkolna” wynosić będzie 574 zł na osobę w rodzinie. Ministerstwo Edukacji Narodowej szacuje, że z programu będzie mogło skorzystać ok. 227 tys. uczniów, w tym ok. 105 tys. z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.

Najczęściej popełniane błędy przy klasyfikacji rocznej dotyczą oceniania zachowania

Nieprzestrzeganie zasady zasięgania opinii w sprawie oceny zachowania czy też obniżanie jej uczniom ze słabymi wynikami w nauce to najczęściej popełniane błędy przy wystawianiu rocznych ocen klasyfikacyjnych. Jednak błędy nie dotyczą tylko ocen zachowania, wiele z nich pojawia się także przy wystawianiu ocen z zajęć edukacyjnych. Aby ich uniknąć, dyrektor ma obowiązek kontrolować prawidłowość klasyfikowania uczniów.

Ministerstwo przypomina o dodanych rozdziałach w klasyfikacji budżetowej dotyczących specjalnej organizacji nauki

Do wyodrębniania środków na specjalną organizację nauki służą dwa nowe rozdziały klasyfikacji budżetowej: 80149 i 80150 – obowiązujące od początku tego roku. Dotyczą one gromadzonych dochodów i wydatków ponoszonych na realizację zadań wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki i metod pracy w szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych. 

Liczba wymagań bez zmian, ale stopień ich sprawdzania mierzony inaczej

Od rok szkolnego 2015/2016 szkoły zmierzą się z nowymi narzędziami nadzoru pedagogicznego, które umożliwią badanie jakości ich pracy. Wymagania te to nie tylko obszary pracy szkoły, które będą badane w trakcie nadzoru pedagogicznego, lecz obok podstawy programowej są drugim ważnym dokumentem programowym szkoły, wyznaczającym kierunki jej rozwoju.

Dyrektor zyska dostęp do nowej platformy nadzoru pedagogicznego

1 października 2015 r. uruchomiona zostanie platforma nadzoru pedagogicznego. Dostęp do tego nowego narzędzia zyskają nie tylko dyrektorzy, lecz także nauczyciele, uczniowie i rodzice. Będzie on jednak ograniczony do zakresu danych, które ustali minister edukacji narodowej.

Dodatkowe zadania podczas wakacji nie mogą przekroczyć łącznie 7 dni pracy

Wiele zadań dyrektora wykonywanych na koniec roku szkolnego może się przedłużyć na czas wakacji. Uzupełnianie dokumentacji szkolnej czy też kontrola stanu budynków wiąże się z możliwością pracy w dni wolne. Ale tak jak możliwa jest praca dyrektora w czasie ferii letnich, tak samo i on może zobowiązać w tym czasie nauczycieli do określonych zadań. Warto wiedzieć, jakie czynności można zlecać, a które wymagają dodatkowych umów lub odebrania dni wolnych.

8 zmian w kształceniu uczniów niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie

Utrzymanie statusu oddziału integracyjnego mimo spadku liczby uczniów oraz wprowadzenie mniej stygmatyzującego określenia dla uczniów upośledzonych to tylko niektóre zmiany dotyczące kształcenia wychowania i opieki dzieci niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie. Od 1 września 2015 r. jedno rozporządzenie będzie regulować w całości warunki organizowania tego typu kształcenia.

5 najważniejszych zmian w nadzorze pedagogicznym od 1 września 2015 r.

Nowe zasady przeprowadzania ewaluacji zewnętrznej, w tym formułowanie wniosków, a także możliwość przerwania ewaluacji przez organ prowadzący w przypadku, gdy szkoła utrudnia uzyskanie prawdziwych danych na temat jej działalności – m.in. takie zmiany zapowiada projektowane rozporządzenie w sprawie nadzoru pedagogicznego. Mają one zacząć obowiązywać od początku roku szkolnego.