Nauczycielskie zespoły przedmiotowe i zadaniowe

Na szkołach spoczywa wiele zadań i aby dobrze je wykonać - najlepiej rozdzielić je pomiędzy nauczycieli. W tym celu szkoły korzystają z  uprawnienia do tworzenia zespołów nauczycielskich. Szczególnie w dużych placówkach nie ma możliwości, by wszyscy zajmowali się wszystkim. W artykule wyjaśniamy m.in. jakie korzyści przynosi praca zespołowa, jak krok po kroku utworzyć zespół przedmiotowy i zadaniowy, jak powołać przewodniczącego zespołu, jakie rodzaje zespołów można zorganizować w szkole? W artykule m.in.Podstawy prawne tworzenia zespołów w szkołachPodsumowanie pracy zespołuProcedura powołania zespołuProcedura powołania przewodniczącego zespołuOrganizacja pracy zespołuRodzaje zespołów nauczycielskichDokumenty do tematuUchwała rady pedagogicznej w sprawiepowołania przewodniczących zespołów działających w szkole

Zmiana zasad oceniania zachowania w trakcie roku szkolnego

Pytanie: Chcemy zmienić zasady oceniania zachowania (zrezygnować z punktowych zasad oceniania)? Czy musimy zasięgnąć opinii rady rodziców, czy jest to wyłącznie decyzja rady pedagogicznej? Jakie kroki należy podjąć w sytuacji zmiany zasad oceniania? W jakich terminach należy tego dokonać - czy taka zmiana jest możliwa a trakcie roku szkolnego?

Ograniczenie liczby ocen z przedmiotu w statucie szkoły

Pytanie: W szkole obserwujemy dużą liczbę stopni z niektórych przedmiotów. Powoduje to zbyt duże obciążenie ucznia. Czy w statucie szkoły można zawrzeć zapis o ograniczeniu liczby ocen z przedmiotu, np. w klasach w których przedmiot jest realizowany na poziomie podstawowym – żeby to było przykładowo, nie więcej niż pięć ocen, a na poziomie rozszerzonym osiem ocen?

Dyżur nauczyciela specjalisty w czasie przerw międzylekcyjnych

Pytanie: Czy nauczyciel specjalista realizuje dyżury w czasie przerw międzylekcyjnych?

Brak dostępu do sali informatycznej uczennicy na wózku

Pytanie: Od września uczennicą liceum jest dziewczynka niepełnosprawna ruchowo. Jej klasa uczy się w jednej sali lekcyjnej, żeby ograniczyć potrzebę przemieszczania się po szkole (dwa piętra, brak windy). Mamy problem ze zorganizowaniem lekcji informatyki, ponieważ pracownia mieści się na drugim piętrze i dla tej uczennicy dostęp jest praktycznie niemożliwy. Jakie są możliwości zorganizowania lekcji informatyki? Czy można uczennicę zwolnić z tych zajęć?

Bon na laptop dla nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel skorzystał z dofinansowania w czasie nauki zdalnej, za które kupił tablet. Czy w związku z tym może skorzystać z bonu na laptop dla nauczyciela?

Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny w roku szkolnym 2023/2024

 Dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość, konieczność ciągłego dostosowywania się do zachodzących zmian, nadmiar informacji, odroczone skutki izolacji w czasie pandemii, zaburzone relacje w rodzinie i wiele innych czynników powoduje, że bezpieczeństwo psychiczne i zdrowotne dzieci i młodzieży wciąż ma wysoki priorytet. Program wychowawczo-profilaktyczny co do zasady jest zestawem oddziaływań nie tylko na ucznia, ale także na nauczyciela, rodzica, a nawet na środowisko lokalne. Przedstawiamy wskazówki do opracowania programu wychowawczo-profilaktycznego na rok szkolny 2023/2024. 

WYKAZ REGULAMINÓW OBOWIĄZUJĄCYCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

W szkole podstawowej w roku szkolnym 2023/2024 powinny obowiązywać regulaminy, które: wymagane są przepisami prawa, zostały opracowane w celu szczegółowego uregulowania działalności szkoły w jakimś obszarze i wprowadzone zarządzeniem dyrektora szkoły.

Rodzaje umów o pracę i warunki formalne do zatrudnienia nauczycieli

Na początku roku szkolnego warto przyjrzeć się przepisom i wymaganiom, nakładanym przez prawo do zatrudnienia nauczyciela. Karta Nauczyciela w sposób bardzo szczegółowy określa zasady zatrudniania nauczycieli, w zależności od tego, czy i jaki stopień awansu zawodowego posiadają oraz – od września 2022 roku – również innych czynników, jak staż pracy czy ocena pracy. Zapraszam do lektury tematu poświęconego rodzajom umów nauczycieli oraz warunków formalnych, niezbędnych przy zatrudnianiu ich w placówkach oświatowych. W artykule m.in.Zasady zatrudniania nauczycieliPotrzeba wynikająca z organizacji nauczaniaZatrudnienie na podstawie mianowaniaZatrudnienie nauczycieli kontraktowychWarunki formalne zatrudnienia na stanowisku nauczycielaPraktyczne narzędzieWymagane oświadczenia i zaświadczenia do zatrudnienia pracowników szkoły

PLAN NADZORU PEDAGOGICZNEGO DYREKTORA NA ROK SZKOLNY 2023/2024

Nadrzędnym celem nadzoru pedagogicznego jest permanentny rozwój szkoły w każdym aspekcie jej pracy. Aby prawidłowo sprawować nadzór pedagogiczny, dyrektor musi znać i stosować przepisy prawne. Lektura opisanych w artykule aktów prawnych daje wiedzę o tym co podlega nadzorowi, kto prowadzi nadzór pedagogiczny, jakie są zasady prowadzenia i formy nadzoru, jakie metody badawcze stosowane są w nadzorze pedagogicznym, a także jakie zadania stoją przed dyrektorem szkoły w tym zakresie.W artykule m.in.:Elementy planu nadzoru pedagogicznego dyrektoraKontrole w nadzorze pedagogicznymWspomaganie w nadzorze pedagogicznymCo może być inspiracją do określenia tematyki kontroli?Dobór metod i narzędzi badawczychDokumentowanie nadzoruDokumenty do tematuPlan nadzoru pedagogicznego dyrektora na rok szkolny 2023/2024