Zmiana zasad oceniania zachowania w trakcie roku szkolnego

Pytanie: Chcemy zmienić zasady oceniania zachowania (zrezygnować z punktowych zasad oceniania)? Czy musimy zasięgnąć opinii rady rodziców, czy jest to wyłącznie decyzja rady pedagogicznej? Jakie kroki należy podjąć w sytuacji zmiany zasad oceniania? W jakich terminach należy tego dokonać - czy taka zmiana jest możliwa a trakcie roku szkolnego?

Ograniczenie liczby ocen z przedmiotu w statucie szkoły

Pytanie: W szkole obserwujemy dużą liczbę stopni z niektórych przedmiotów. Powoduje to zbyt duże obciążenie ucznia. Czy w statucie szkoły można zawrzeć zapis o ograniczeniu liczby ocen z przedmiotu, np. w klasach w których przedmiot jest realizowany na poziomie podstawowym – żeby to było przykładowo, nie więcej niż pięć ocen, a na poziomie rozszerzonym osiem ocen?

Dyżur nauczyciela specjalisty w czasie przerw międzylekcyjnych

Pytanie: Czy nauczyciel specjalista realizuje dyżury w czasie przerw międzylekcyjnych?

Brak dostępu do sali informatycznej uczennicy na wózku

Pytanie: Od września uczennicą liceum jest dziewczynka niepełnosprawna ruchowo. Jej klasa uczy się w jednej sali lekcyjnej, żeby ograniczyć potrzebę przemieszczania się po szkole (dwa piętra, brak windy). Mamy problem ze zorganizowaniem lekcji informatyki, ponieważ pracownia mieści się na drugim piętrze i dla tej uczennicy dostęp jest praktycznie niemożliwy. Jakie są możliwości zorganizowania lekcji informatyki? Czy można uczennicę zwolnić z tych zajęć?

Bon na laptop dla nauczyciela

Pytanie: Nauczyciel skorzystał z dofinansowania w czasie nauki zdalnej, za które kupił tablet. Czy w związku z tym może skorzystać z bonu na laptop dla nauczyciela?

Wydawanie i rejestrowanie zarządzeń dyrektora

W szkole dyrektor wydawał zarządzenia m.in. 1. dotyczące innej organizacji zajęć w danym dniu, organizacji nauki zdalnej, oraz 2. w sprawie wysokości opłat za wynajem pomieszczeń szkolnych, powołania komisji przetargowej itp. W pierwszym przypadku zarządzenie jest podawane do wiadomości pracownikom, którzy potwierdzają podpisem zapoznanie się z nim. Takie zarządzenia są numerowane „w roku szkolnym”. Drugi przypadek to zarządzenia, które nie są potwierdzane podpisem pracowników i numerowane są „w roku kalendarzowym”. Czy to dobra praktyka? Powinien istnieć jeden czy dwa rejestry?

Udostępnianie prac ucznia w formie zdjęć

Czy rodzicom można udostępniać sprawdziany w formie fotografii pracy ucznia? Czy nie jest to łamaniem praw autorskich, jeśli nauczyciele korzystają z gotowych sprawdzianów oferowanych przez wydawnictwo?

Brak opału w szkole - co z zajęciami?

Niektóre placówki podjęły już decyzję, że zajęcia w trakcie sezonu grzewczego będą prowadzone w formie zdalnej. Czy taka procedura jest zgodna z prawem? Co będzie z nauką w szkole, gdy zabraknie opału?

Zajęcia wyrównawcze dla ucznia z Ukrainy

W roku szkolnym 2020/2021 przyjęto ucznia z Ukrainy do naszej szkoły. Czy w tym roku szkolnym dla tego ucznia przysługują zajęcia wyrównawcze?

Zasiłek lub stypendium szkolne dla ucznia pobierającego naukę w ukraińskiej szkole

Dziecko z Ukrainy (uchodźca) uczy się zdalnie (w polskim domu) w ukraińskiej szkole. Czy przysługuje takiemu uczniowi zasiłek szkolny lub stypendium szkolne? Nie ma nic wspólnego ze szkołą w Polce, rodzic złożył oświadczenie, że dziecko uczy się zdalnie w domu.