Agresja uczniów - procedury postępowania

Która szkoła nie spotkała się z agresją wśród swoich wychowanków? Może ona przybrać postać agresji fizycznej lub słownej; może też być skierowana do rówieśników bądź nauczycieli i innych pracowników szkoły. Co różnicuje nękanie od agresji? Niezależnie od postaci czy osoby pokrzywdzonej - na każdy przejaw agresji trzeba szybko i skutecznie reagować. Jak - przedstawiamy w artykule. W artykule m.in.Agresja i przemoc w statystykachAgresja a przemoc rówieśniczaZnieważenie nauczycielaAgresja ucznia w praktyce – pytania i odpowiedziAgresja lub przemoc - procedura postępowaniaAgresji ucznia wobec nauczyciela – procedura postępowaniaPraktyczne narzędzie Pomysły na podnoszenie skuteczności profilaktyki agresji rówieśniczej

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

Samych pogodnych, pięknych, radosnych chwil dla wszystkich Wyjątkowych Kobiet życzy redakcja "Poradnika Dyrektora Szkoły".

Zaległy urlop wypoczynkowy a urlop na żądanie

Pytanie:Pracownik, który ma 3 dni zaległego urlopu wypoczynkowego złożył wniosek o urlop na żądanie. Czy można odmówić udzielenia urlopu na żądanie do czasu wykorzystania urlopu zaległego?

Uzasadnienie informacji o przyznaniu dodatku motywacyjnego

Pytanie:Czy informacja o przyznaniu dodatku motywacyjnego musi zawierać uzasadnienie?

Ewidencja liczby przepracowanych godzin pracownika szkoły

Pytanie:Czy na liście obecności pracownika obsługi musi być godzina rozpoczęcia i zakończenia pracy oraz liczba godzin przepracowanych w tym dniu? Czy te elementy są obligatoryjne?  

Zapisy w statucie dotyczące oceny niedostatecznej na I półrocze

Pytanie:Pytanie dotyczy zapisu w statucie na temat oceny niedostatecznej uzyskanej przez ucznia na pierwszy semestr (półrocze). Zapis w statucie brzmi: „Jeżeli uczeń uzyskał na półrocze ocenę niedostateczną ma obowiązek ją poprawić w ciągu dwóch miesięcy od końca pierwszego półrocza. Szczegółowe zasady poprawy oceny niedostatecznej na półrocze określają przedmiotowe systemy oceniania. Uczeń, który nie poprawi oceny niedostatecznej uzyskanej na półrocze, nie może otrzymać pozytywnej oceny na koniec roku, mimo iż jego średnia w drugim półroczu będzie powyżej 1,7”. Czy taki zapis jest zgodny z prawem oświatowym?

Wprowadzenie w szkole zakazu wnoszenia i spożywania energetyków

Pytanie:Czy w związku z wprowadzeniem nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym oraz niektórych innych ustaw z 1 stycznia 2024, która zakazuje sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia napojów energetycznych, dyrektor może  wprowadzić na terenie szkoły zakaz spożywania energetyków?

Standardy ochrony małoletnich - kogo obowiązują?

Pytanie:Czy gmina, ogłaszając przetarg na nowy rok szkolny na dowóz dzieci do szkół w warunkach zamówienia, powinna wymagać od oferenta posiadania i przedstawienia standardów ochrony małoletnich? Czy firma aktualnie dowożąca dzieci i zapewniająca opiekę podczas dowozu do szkół  powinna opracować i wdrożyć standardy?

Przekształcenie oddziału ogólnego w integracyjny w ciągu roku

Pytanie:Do klasy nieintegracyjnej uczęszcza 2 uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. W sumie jest 15 uczniów. W klasie jeszcze dwoje uczniów jest w trakcie diagnozy i prawdopodobnie będą kolejne orzeczenia. Czy można w trakcie roku szkolnego przekształcić klasę ogólną w integracyjną i zatrudnić nauczyciela współorganizującego kształcenie specjalne?

Opinia o funkcjonowaniu ucznia w szkole - kto i kiedy wydaje

Pytanie:Kto może występować do szkoły o wydanie opinii o funkcjonowaniu ucznia (rodzic, instytucje)? Kto taką opinię sporządza: wychowawca, pedagog, specjalista? Czy zapisy o wydawaniu opinii powinny znaleźć się w statucie szkoły?