Rada pedagogiczna w okresie zawieszenia

Czy w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół można zorganizować posiedzenie rady pedagogicznej?

Przedłużone zamknięcie szkół?

Informacje związane z postępowaniem w czasie epidemii koronawirusa trzeba śledzić na bieżąco, bo właściwie każdy dzień przynosi nowe informacje. Od poniedziałku szkoły w Polsce są zamknięte do 24 marca włącznie. Jak jednak zapowiada minister edukacji Dariusz Piontkowski to się może zmienić. - Uczniowie wrócą do szkół prawdopodobnie po Wielkanocy. Po tym terminie będziemy sprawdzali, co dalej - powiedział we wtorek minister edukacji . Możliwa jest również zmiana terminu egzaminów końcowych.

Zasiłek opiekuńczy dla rodzica w czasie epidemii

Od dziś w szkołach i placówkach oświatowych nie odbywają się już zajęcia dydaktyczne, natomiast od poniedziałku szkoły zostaną zamknięte i nie będą już zapewniały opieki dzieciom.. Zamknięcie szkół i placówek oświatowych na terenie kraju wywołuje u wielu rodziców niepokój związany z koniecznością sprawowania opieki nad dziećmi i pozbawiania wynagrodzenia.

MEN: SZKOŁY ZAMKNIĘTE NA DWA TYGODNIE - WAŻNE WYTYCZNE

Od poniedziałku 16 marca 2020 r. zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze w szkołach i przedszkolach zostają zawieszone. W dniach 12-13 marca szkoły muszą zapewnić tylko zajęcia opiekuńcze. Zdaniem MEN w okresie zawieszenia nauczyciele pozostają w gotowości do pracy. Ministerstwo  zachęca, by wykorzystali możliwości porozumiewania się na odległość, by przekazać uczniom materiały do samodzielnej pracy w domu.

Zmiany w umowach o pracę po wzroście minimalnego wynagrodzenia

Od 1 stycznia 2020 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło do 2.600 zł i nie jest do niego wliczany dodatek za wysługę lat. Sprawdzamy, jakie stawki wynagrodzenia zawierać w nowych umowach o pracę oraz czy trzeba zmienić umowy, które już obowiązują.

RPO: Czy kryterium szczepień w rekrutacji jest legalne?

Rzecznik Praw obywatelskich zwrócił się do MEN oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska w przedmiocie kryteriów rekrutacji do przedszkoli. Wystąpienie jest efektem doniesień medialnych o premiowaniu w rekrutacji do żłobków publicznych zaszczepionych dzieci.

Klasa wojskowa w szkole ponadpodstawowej - nowe przepisy

Jedną z nowości przewidzianych w 2020 r. jest procedura tworzenia klas sportowych w szkołach ponadpodstawowych, a ściślej ujmując: oddziałów przygotowania wojskowego. Przedstawiamy, jakie działania trzeba podjąć, by utworzyć taki oddział.

Rekrutacja w 2020 r. według nowego rozporządzenia

Od 2020 r. obowiązywało będzie nowe rozporządzenie MEN dotyczące rekrutacji. Sprawdzamy, czy przewiduje ono nowe rozwiązania prawne.

MEN: Zasady udostępniania danych z SIO

MEN opublikował komunikat, w którym poinformował o zasadach udostępniania danych z Systemu Informacji Oświatowej. Poznaj szczegóły.