Przeprowadzanie w szkole fluoryzacji

Czy szkoła ma obowiązek przystąpienia do fluoryzacji uczniów? Czy zgoda rodzica na fluoryzację dziecka jest domniemana i musi on składać oświadczenie o braku zgody na fluoryzację, czy przeciwnie - musi wyrazić na nią pisemną zgodę?

Opieka świetlicowa w czasie przerwy świątecznej

Czy dyrektor jest zobowiązany do zapewnienia uczniom opieki w świetlicy szkolnej w dniach 27-29 grudnia 2023 r., tzn. w okresie przerwy świątecznej od zajęć?

Odpowiedzialność za uczniów podczas studniówki zorganizowanej przez rodziców

Jaka jest odpowiedzialność dyrektora szkoły i wychowawców za organizację i przebieg studniówki? Jest to impreza organizowana przez rodziców i odbywa się poza szkołą. Uczniowie zapraszają na studniówkę dyrekcję szkoły i nauczycieli.

Miejsce pracy nauczyciela prowadzącego nauczanie indywidualne

Pytanie dotyczy wręczenia nowej informacji o zatrudnieniu dla pracownika, który pracuje u nas od 1998 r. W tym roku otrzymał nauczanie indywidualne, które odbywa się w domu u ucznia. Zmienia się miejsce pracy nauczyciela. Czy w zawiązku z tym miejscem pracy nauczyciela jest siedziba szkoły plus adres zamieszkania ucznia? Czy w informacji podajemy pełny adres ucznia i imię i nazwisko oraz dzień w którym te lekcje się odbywają? Np. Jan Kowalski ul. Obozowa xx, 04-600 Warszawa, zajęcia w czwartki godz. 13:40-14:35?

Kontrola spełniania obowiązku szkolnego

Szkoła ma obowiązek sprawdzenia, gdzie dziecko realizuje obowiązek szkolny - zgodnie z miejscem zameldowania czy zamieszkania. Jak prawidłowo prowadzić księgę ewidencji uczniów zgodnie z wykazem z urzędu miasta? Jeśli dziecko jest zameldowane w jednym obwodzie, a realizuje w innej szkole obowiązek to mam weryfikować od rodziców, gdzie spełnia ten obowiązek? Jak należy postępować w przypadku, gdy uczeń jest za granicą, a adres zameldowania jest podany w moim obwodzie ale mieszkanie jest wynajęte osobom postronnym? Kontakt z rodzicami jest nieosiągalny, z dziadkami dziecka również.

Organizacja edukacji domowej w teorii i praktyce

Edukacja domowa staje się coraz bardziej popularna. Choć wielu uczniów i rodziców nie wyobraża już sobie nauki w szkole stacjonarnej, dla większości osób jest to wiąż temat nowy i przez to budzący wiele wątpliwości. Obowiązki w edukacji domowej spoczywają na obu stronach – rodzicach, ale też dyrektorze placówki. Warto więc zapoznać się z przepisami, wytycznymi i zadaniami dotyczącymi tego zagadnienia. Przedstawiamy kompleksowe informacje na temat edukacji domowej - od strony teoretycznej, praktycznej ale też wytyczne jak stworzyć placówkę przyjazną edukacji domowej. Uzupełnieniem materiału są gotowe do wykorzystania wzory dokumentów.Opracowanie Agnieszka Stebelska na podstawie porad: Marzenny Czarnockiej, Bożeny Winczewskiej, Małgorzaty Celuch, Wandy Pakulniewicz, Jacka Miklasińskiego, Michała KowalskiegoW artykule m.in.CZĘŚĆ I. EDUKACJA DOMOWA W TEORII - 10 WARUNKÓWCZĘŚĆ II. EDUKACJA DOMOWA W PRAKTYCE - 8 PROBLEMÓWPraktyczne narzędzie SZKOŁA PRZYJAZNA EDUKACJI DOMOWEJDokumenty do tematuDecyzja ws. spełniania obowiązku szkolnego poza szkołąDecyzja ws. rezygnacji ze spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą

Wesołych Świąt!

Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy Wszystkim naszym Czytelnikom odpoczynku w obecności osób bliskich i radości ze spędzonych przy wigilijnym stole chwil. Niech 2024 rok przyniesie zdrowie i szczęście oraz pozwoli na realizację prywatnych i zawodowych planów i marzeń.   

ZFŚS w szkole w okresie przedświątecznym

Grudzień to czas świątecznych spotkań i prezentów dla pracowników. Popularnym świadczeniem są też paczki dla dzieci pracowników. Jakie przepisy i ograniczenia obowiązują przy ich zakupie?  Czy uprawniony musi każdorazowo podać swój dochód na osobę w rodzinie? Czy w regulaminie ZFŚS można zamieścić zapis określający wiek dziecko, od i do którego przysługuje paczka świąteczna? W końcu, czy uczestnicy imprez finansowanych z ZFŚS osiągają z tego tytułu przychód podlegający opodatkowaniu PIT? Porządkujemy wiadomości i podpowiadamy, jak postępować zgodnie z prawem.W artykule m.in.Czy w przypadku, gdy w szkole pracuje oboje rodziców, to dziecko otrzyma dwie paczki?Czy w regulaminie ZFŚS można zamieścić zapis określający wiek dziecko, od którego przysługuje paczka świąteczna?Czy aby otrzymać świadczenie z ZFŚS konieczne jest podanie konkretnej kwoty zarobków?Imprezy z ZFŚS w orzecznictwie sądówOpracowanie Agnieszka Stebelska w oparciu o porady: Agnieszki Rumik, Darka Dwojewskiego, Michała Kowalskiego

Zasady poprawiania ocen ze sprawdzianów

Uczeń ze sprawdzianu dostał czwórkę. Zgłosił się na poprawkę, ale uzyskał taka samą ocenę. Czy nauczycielowi wolno wpisać do dziennika ocenę z poprawy taką samą lub gorszą od oceny uzyskanej w pierwszym terminie? Czy niezależnie od tego, jaką uczeń otrzymał ocenę z poprawy - nauczyciel może brać pod uwagę przy ustalaniu oceny półrocznej obie te oceny, czy tylko lepszą?

Wynagrodzenie za szkolenie dla społecznego inspektora pracy

Czy społeczny inspektor pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia, jeśli odbywa szkolenie w godzinach pracy?