MEN: Matematyka nadal obowiązkowym przedmiotem na maturze

Ministerstwo Edukacji Narodowej odniosło się do wniosków NIK dotyczących m.in. zawieszenia obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki. Zgodnie z odpowiedzią: matematyka nadal będzie przedmiotem obowiązkowym na egzaminie maturalnym, tak jak w większości krajów europejskich. Postulowane przez NIK „zawieszenie” obowiązkowego egzaminu maturalnego z matematyki byłoby powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego. Nowa podstawa programowa, będąca efektem reformy edukacji podkreśla rozwijanie kompetencji innowacyjnych uczniów, m.in. przez stosowanie innowacyjnych metod nauczania, jak np. metoda projektu, a także wykorzystywanie w szkole nowych technologii.

Obowiązuje już rozporządzenie w sprawie dofinansowania szkolnych stołówek

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu”. Chodzi o finansowe wsparcie samorządów w organizacji stołówek i jadalni w szkołach. Można więc już przygotowywać wniosek o rządowe pieniądze na szkolną stołówkę.

W 2019 roku wyższe odpisy na ZFŚS

W tym roku wzrośnie wysokość odpisu na zakładowy fundusz socjalny zarówno nauczycieli jak i pracowników niepedagogicznych. W konsekwencji nauczyciele otrzymają także wyższe świadczenie urlopowe.

Od stycznia bez obowiązkowych szkoleń bhp w placówkach oświatowych

Od stycznia 2019 r. nauczyciele, podobnie jak inni pracownicy szkół i placówek oświatowych, co do zasady nie podlegają obowiązkowym szkoleniom BHP. Analizujemy przepisy - kiedy konkretnie nie trzeba przeprowadzać szkoleń, a kiedy mimo wszystko będą one wymagane.

Zapewnij bezpieczne spożywanie posiłków

Ustawa z 22 listopada 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw wprowadza od stycznia 2019 roku wiele nowych rozwiązań. Między innymi należy pamiętać o obowiązku zapewnienia uczniom miejsca na spożywanie posiłków. Zobacz, co jeszcze się zmieniło!

Dotacja na dzieci niepełnosprawne może być wydana tylko na ten cel

Od tego roku zmieniły się zasady wykorzystywania dotacji na dzieci niepełnosprawne. Cała kwota dotacji przekazanej na dziecko posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego musi być przeznaczona na pokrycie wydatków związanych z realizacją zawartych w nim zaleceń. Przeczytaj, co to oznacza w praktyce!

Od stycznia wyższe pensje

Nowe stawki wynagrodzenia obowiązują od 1 stycznia 2019 r., jednak  nauczyciele odczują je dopiero w ciągu 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na rok 2019 r. Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli zatrudnionych w placówkach samorządowych wzrośnie o 5%.

Nowości w Karcie Nauczyciela od 15 grudnia 2018 r. – 5 zmian

Część przepisów weszła w życie już 15 grudnia 2018 r., m.in. rozszerzenie katalogu nauczycieli, którzy mogą pełnić funkcję opiekuna stażu, doprecyzowanie przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej szkół oraz urlopu dla poratowania zdrowia. Przedstawiamy wszystkie regulacje.

Środki na nowe zadania oświatowe - od stycznia 2019 roku

Resort edukacji przedstawił projekt podziału środków z subwencji oświatowej na 2019 r. Uwzględniono w nim nowe zadania oświatowe oraz zastosowano kilka zmian w stosunku do obecnego rozporządzenia. Przepisy rozporządzenia mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Od 28 listopada nowe przepisy o bhp

Pod koniec listopada zaczną obowiązywać zmiany dotyczące BHP w szkołach i placówkach. Przewidują one wiele nowych rozwiązań.